çevreci dizi aruanas

Amazon Ormanlarını koruyan dört kadının hikayesi; çevreci dizi Aruanas 2 Temmuz’da yayında

4 dakikalık içerik

Latin Amerika’nın en büyük medya şirketi Maria Farinha Films’in ortak yapım şirketi Globo’nun özgün bir ürünü olan “Aruanas” dizisinde dört kadın, el değmemiş ormanları ve yerli toprakları yasadışı madenciliğe karşı koruyor.

Amazon Yağmur Ormanları, gezegenimizin adeta su deposu ve kliması gibidir. Amazon Ormanlarının hayatta kalması ve ormansızlaştırmaya, yasa dışı madenciliğe, nehirlerin kirlenmesine, ihmallere karşı korunması gerekiyor. Aruanas, şu anda Amazon’un karşılaştığı krizden ve gezegenimizin ekolojik açıdan savunmasız diğer bölümlerinden kaçan milyonlarca tüketiciye ulaşmak için yaratıcı bir girişim olarak dikkat çekiyor. Dizi, ölümcül çevresel yıkım ve insan haklarının yaygın bir şekilde ihlal edilmesi durumunda kadın gücü, kahramanlık, kararlılık ve çevresel eylemi harekete geçirmek gibi birçok örnek davranışı vurguluyor.

Globo ve Maria Farinha Films, sırasıyla 18 ve 24 Haziran’da Londra ve New York’ta iki ön gösterim düzenlerken, başrolde yer alan dizinin yazarı Brezilyalı aktris Taís Araújo’nun yer aldığı bir medya toplantısı düzenledi. 1 sezonu 45 dakikalık 10 bölümden oluşan Aruanas, acil sosyo-çevresel tehditleri araştıran bir sivil toplum kuruluşuna liderlik eden dört kadının hikayesini anlatıyor. Dizinin kahramanları Verônica, Luiza, Natalie ve Clara’dır. İlk sezon, Amazon Yağmur Ormanları’nda gerçekleşiyor. Ekip, yasadışı madencilik gibi gerçek olaylara dayanan suçları araştırıyor; örneğin, altın elde etmek için cıva gibi ağır metallerin kullanılması sonucu yerel nüfusta onarılamaz sağlık sorunlarına neden olan suçlar. Aruanas, insanların gizemli bir şekilde hastalandıkları Amazon bölgesindeki kurgusal kent Cari’deki madencilik şirketi KM’nin faaliyetlerinin izini sürer. KM’nin sahibi olan Miguel Kiriakos, yerel halk tarafından büyük saygı duyulan bir hayırseverdir.

Aruanas Türkçe yayınlanacak

Çevreci dizi Aruanas
Oyuncular Natalie (Débora Falabella), Clara (Thainá Duarte), Luiza (Leandra Leal) ve Verônica (Taís Araújo).

Dizi, 2 Temmuz’da Türkçe de dahil İngilizce, İspanyolca, Fransızca, İtalyanca, Almanca, Felemenkçe, Rusça, Arapça, Hintçe, Korece olmak üzere 11 dilde yayınlanmaya başlanacak. Aruanas, 150 ülkede Vimeo tarafından desteklenen bağımsız bir dağıtım platformuyla, PayPal üzerinden 12,90 dolar ücretin ödenmesi karşılığında izlenilebilecek.

Temmuz-ekim ayları arasında tüm net satışların yüzde 50’sinin, Amazon Yağmur Ormanlarını koruyan bir girişime bağışlanacağı duyuruldu. Brezilya’da Aruanas, 2 Temmuz’da Globo’nun platformu Globoplay’de piyasaya sürülecek. İlk bölüm 3 Temmuz’da her gün 100 milyon kişiye ulaşan TV Globo’da gösterilecek.

Dizinin başrol oyuncularından Taís Araújo da bir tweet atarak dizinin tanıtım videosunu yayınladı. Araújo’nun attığı tweet;

Kaynak;

BM Çevre Programı