Çernobil yangını uçaktan görünüm
/

Çernobil’de yangın alarmı!

3 dakikalık içerik

Çernobil yangın riski altında. Geçtiğimiz hafta Ukrayna’da başlayan orman yangını Çernobil’in 1 km yakınına ulaştı. Bununla birlikte yapılan açıklamalarda bölgede radyasyonun 16.5 kat arttığı belirtildi. Binlerce hektarlık alanın yandığı yangınlarda Çernobil felaketinden sonra boşaltılan 12 köy ve mezarlıklar yandı. Ukrayna’nın havadan ve karadan yangın söndürme çalışmaları devam ediyor.

Çernobil Hakkında Haberler: Çernobil yüzlerce tür için gelişen bir habitat oldu

Ukrayna’daki orman yangınları ve Çernobil

Geçtiğimiz hafta 4 Nisan’da Ukrayna’da başlayan orman yangını söndürülemedi. Bugün yangın Çernobil’in 1 km kadar yaklaştı. Bununla birlikte geçtiğimiz hafta Ukrayna Devlet Ekoloji İnceleme Kurumu Başkanvekili Yegor Firsov yangınla birlikte bölgedeki radyasyon seviyesinin 16.5 kat arttığını belirtmişti. 8 Nisan itibariyle orman yangını 3 bin 500 hektarlık alanı etkisi altına almıştı. Yangından Çernobil felaketi sonrası boşaltılan 12 köy ve mezarlıkların etkilendiği bildirildi. Uydu görüntülerinden gerçekleştirilen incelemelerle, 34 bin hektarlık bir alanın ve ikinci bir yangınlada 12 bin hektarlık ikinci bir alanın yangından etkilendiği tespit edildi.

Çernobil civarında yanan yerler ve ortada dere

Ukrayna Acil Durum Bakanlığı havadan ve karadan orman yangınına müdehale etmesine rağmen orman yangını başladığından bu yana durdurulamadı. Orman yangının başlamasıyla ilgili sebep ise tam olarak henüz belirlenmiş değil.

Çernobil Hakkında Haberler: Çernobil kazasında tasfiye memurlarına ne oldu?

Çernobil’de ne olmuştu?

Çernobil Nükleer Santrali, günümüzden 34 yıl önce, 26 Nisan 1986 yılında bir deney sırasında gerçekleşen kaza sebebiyle patlamış ve çok yüksek seviyelerde radyasyonun etrafa dağılmasına sebep olmuştu. Patlama sonrasında oluşan nükleer serpintiler bölgeyi ve dünyayı olumsuz etkiledi ve kanser vakalarında artışa sebep oldu.

Kaynaklar: Sputnik , EuroNews