HaberUzay

Cassini Satürn misyonunu tamamlıyor!

huygens nedir

Cassini Satürn Misyonunu bu gün tamamlıyor ve kendisini Satürn yüzeyine doğru bırakacak.

İnsanlığın teleskopla gökyüzünü incelemeye başladığı 400 yıl öncesinden günümüze kadar, belki de en heyecan verici gök cisimlerinden olan Satürn, halkaları ve uydularıyla Cassini tarafından yakından incelendi. Satürn Dünya’dan 763 kat daha büyük, atmosferi daha fırtınalı. Bunun yanı sıra çok daha ilginç bir özelliği ise Satürn’ün Kuzey kutubu Heksagon şeklinde. Voyager 1981 yılında bu heksagonu keşfetmişti. Cassini ise inceledi. Cassini Satürn halkaları ve uyduları hakkında detaylı bilgileri dünyaya iletti. Satürn sisteminde su izleri, uydularının özellikleri, yeni bulunan uydular, halkaların özellikleri gibi pek çok araştırma gerçekleştirdi. Bu araştırmalar sürecinde Cassini Satürn çevresinde ve Satürn’e olan yolculuğunda 450 000’den fazla görüntü kaydetti ve Dünya’ya araştırılmak üzere bu görüntüleri gönderdi.

cassini satürn

Rakamlarla Cassini Satürn misyonu :

  • 19 yıl 335 Gün önce fırlatıldı.
  • 13 yıl 76 gün Satürn’deydi.
  • İlk misyonu 3 yıldı.
  • İlk uzatma misyonu Equinox 2 yıl 62 gündü.
  • İkinci uzatma misyonu Solstice 6 yıl 205 gün sürdü.
  • Üçüncü uzatma misyonu Finale 4 ay 24 gündü.
  • 450 000 görüntü kaydetti.

Cassini-Huygens NASA-ESA ve ASI’nin birlik çalıştığı Satürn’e gönderilen robotik bir uzay sondası. Satürene gönderilen 4. sonda olmasına rağmen, Satürn’ün yörüngesine giren ilk sondadır. Cassini üzerinde Titan’ı keşfetmek için başka bir araçla birlikte gitti. Huygens ismi verilen bu araç, Cassini’den ayrılarak 2005 yılında Titan’ı araştırdı ve önemli bulgular buldu. Huygens ismi ise Titan’ı ilk keşfeden Hollandalı astronom Christiaan Huygens’in ismi şerefine verilmişti.

cassini satürnCassini’nin kısa hikayesi :

1980 – Cassini geliştirilmeye başlandı.

1997 – Cassini 15 ekim 1997’de fırlatıldı. Satürn yolcuğu başladı.

2004 – Uzun bir yolculuğun ardından 1 Temmuz 2004’te Satürn’ün yörüngesine girdi. Yolculuk sırasında Jüpiter’i inceledi.

2005 – Cassini üzerindeki Huygens aracı, Satürn’ün uydusu Titan üzerine 14 Ocak 205’te indi.

2008 – Cassini ana misyonunu 30 Temmuz 2008’de tamamladı.

2010 – Cassini ikinci misyonu Equinox’u 10 Haziran 2010’da tamamladı.

2017 – Cassini üçüncü misyonu Solistice’i tamamladı. Bu misyonda Satürn’ün halkaları içinden 22 defa geçti.

2017 – Finale misyonu ve Cassini emekliye ayrıldı.

satürn heksagon

Kaynak : NASA/JPL-Caltech

Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: