kedi ve köpeklerden enfeksiyon bulaşır mı? Capnocytophaga nedir?

Capnocytophaga bakterisi – Kedi ve köpeklerden insanlara nasıl bulaşır?

4 dakikalık içerik

Capnocytophaga, insanların, köpeklerin ve kedilerin ağızlarında yaygın olarak bulunan normal bakterilerdir. Bu mikroplar bazen fırsatçı enfeksiyonlara neden olur. Yani doğru koşullar altında, zayıflamış bağışıklık sistemi olan kişilerde olduğu gibi bir enfeksiyona neden olabilir.

Bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde genel olarak; aşırı alkol tüketimine dayalı rahatsızlıklar, dalak hasarı, HIV enfeksiyonu veya kanser riski bulunur. Bu koşulları taşıyan kişilerin, kedi ve köpeklerle nasıl güvenli bir şekilde etkileşime gireceklerini doktorlarıyla konuşması gerekiyor.

Köpek ve kedilerde sık görülen Capnocytophaga mikropları, insanlara ısırık yoluyla veya kedilerle / köpeklerle yakın temasla bulaşabilir. Bu enfeksiyon genel olarak köpeklerle temas veya ısırık ile bağlantılıdır.

Diğer Capnocytophaga mikropları da insan ağızlarında bulunabilir ve ağızlarında bakteri bulunan bazı insanlar, hastalığa neden olabilir. Bağışıklık sistemi zayıf olan insanlar, bu tür enfeksiyonlara sağlıklı insanlardan daha sık yakalanır. Rapor edilen enfeksiyonların çoğu, ağız ve boğazla bağlantılı dokularda meydana geliyor; Periodontal (diş eti) hastalığı, solunum yolu enfeksiyonları (ağız, burun, boğaz ve akciğer enfeksiyonları), göz enfeksiyonları.

Her iki enfeksiyon türünde de (hayvanlardan veya insanların kendisinden yayılan) bakteriler, kan akışına girerek vücudun çeşitli bölgelerinde enfeksiyona yol açabilir. Enfeksiyon ayrıca septisemi (kan enfeksiyonu); endokardit (kalp zarı iltihabı); çeşitli vücut dokularında apse (kızarıklık ve şişmeye neden olan irin toplanması); göz, yüz, lenf düğümleri veya beyin zarlarının iltihabına da neden olabilir.

Burada dikkate alınması gereken nokta; köpek ve kedilerle edilen çoğu temas (bir ısırma bile), bir Capnocytophaga enfeksiyonuna veya herhangi bir hastalığa yol açmaz. Ancak, yüksek enfeksiyon riski taşıdığınız bir rahatsızlığınız bulunuyorsa o zaman hayvanlarla temasa geçtiğinizde önlem almalısınız.

Kolundaki yarayı köpeğinin yalamasıyla enfeksiyon kaptı; kolları ve bacakları kesildi

Foto; The Independent

Independent’in haberine göre, Amerika Birleşik Devletleri’nin Ohio eyaletinde yaşayan 54 yaşındaki bir kadının, köpeğinden bulaşan Capnocytophaga canimorsus bakterisinden dolayı kolları ve bacakları kesildi. 

Habere göre olay, Marie Trainer’in evcil iki köpeğinden birisinin, Trainer’in kolundaki bir yarayı yalaması sonucu gelişti. Enfeksiyon kapan ve bağışıklık sistemi çöken kadının komadayken elleri ve ayakları kangren dolayısıyla kesilmek zorunda kalındı. Doktorlar, enfeksiyonun ve beraberinde gelişen kan zehirlenmesi, karaciğer ve böbrek yetmezliğinin sebebinin Capnocytophaga canimorsus bakterisi olduğunu düşünüyor. 

Hastaya yapılan kan testleri, Capnocytophaga canimorsus bakterisine işaret ediyor. Bakterilerin, Trainer’in organlarındaki dokulara zarar veren kan pıhtılarına ve kangrene neden olduğu ileri sürülüyor. 

Kaynaklar;

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri – CDC

Independent UK