Çanakkale koyunlarda veba

Çanakkale’de koyunlarda veba tespit edildi

3 dakikalık içerik

Koyunlarda veba hastalığı çıktı. Sözcü’den Mehmet Andaç’ın haberine göre, Çanakkale’nin Kurşunlu Köyü’ndeki küçükbaş hayvanlarda veba hastalığı tespit edildi. Geçtiğimiz günlerde birçok koyunun ölmesi sonucu tedbiren bölgedeki küçükbaş hayvanlara veba aşısı yapılmıştı. Son gelişmelere göre ise, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, 32 Mahalle ve köyde karantina kararı aldı.

Veba hastalığı tespit edilen hayvanların Tarım İl Müdürlüğü’nün “Genç Çiftçi Projesi” kapsamında çiftçilere hibe olarak verildiği ortaya çıktı. Konya’dan getirtilen koyunların kökeninin yurtdışına dayanabilme ihtimali bulunuyor.

Proje kapsamında geçtiğimiz haftalarda 10 çiftçiye 70 kadar küçükbaş hayvan dağıtıldı. Ancak kısa bir süre sonra dağıtılan hayvanlardan bazıları öldü. Çiftçilerin durumu yetkililere bildirmesiyle, bölgede dağıtılan hayvanlara veba aşısı yapıldı. Hayvanlardan alınan numunelerin incelenmesi sonucunda veba hastalığı olduğu anlaşıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Çanakkale Merkez ve Kepez beldesindeki 32 mahalle ve köyde küçükbaş hayvan hareketliliğinin yasaklandığını yazılı bir açıklamayla duyurdu.

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün açıklaması: “Çanakkale Merkez Kurşunlu Köyü’nde çıkan Koyun Keçi Vebası hastalığına bağlı olarak gözetim bölgesinde bulunan 32 Mahalle/Köyde (Aşağıokçular, Belen, Çiftlikdere, Işıklar, Kalabaklı, Karacaören, Kayadere, Özbek, Kemel, Yapıldak, Musaköy, Kızılkeçili, Yukanokçular, Mareşal Fevzi Çakmak, Kayadere, Sarıbeyli, Kurşunlu, Yağcılar, Ulupınar, Taşlıtarla, Sancaeli, Saraycık, Kemel, Barbaros, Cevatpaşa, Esenler, Fevzipaşa, İsmetpaşa, Namıkkemal, Kepez Boğazkent, Kepez Cumhuriyet, Kepez Hamidiye ) Kordon ve Karantina tedbirleri kapsamında duyarlı (Koyun ve Keçi) hayvan hareketleri kısıtlanmıştır. Kordon ve Karantinanın yürütülmesi için gerekli bütün tedbirlerin alınması hususunda, gereğinin yapılmasını arz ederim.” 

Çanakkale koyunlarda veba çıktı
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün bildirisi. Foto; Sözcü

Kaynak;

Sözcü