Cambridge Üniversitesi taciz skandalı

Cambridge cinsel istismar mağduru öğrencilerini korumuyor

3 dakikalık içerik

Cambridge Üniversitesi bazı öğrencilerin tecavüz de dahil olmak üzere cinsel taciz şikayetlerini soruşturmaya almıyor. İngiltere’de birçok avukat ve kadın grupları, üniversitenin tutumunu kınadı. Hukukçuların ve kadın hakları örgütlerinin açıklamaları, üniversitenin bu yaz aldığı cinsel istismarın artık üniversitenin öğrencilerine yönelik genel disiplin kuralları kapsamında olmayacağı kararının ardından geldi.

Haziran ayında üniversitenin disiplin komitesi başkanlarından biri, cinsel istismarın disipline ilişkin genel düzenlemelerde belirtilen taciz tanımına girmemesi gerektiğine hükmetti. Cambridge’ın öğrenci gazetelerinden Varsity, iki kız öğrencinin cinsel saldırı ve tecavüzle ilgili şikayetlerinin karar nedeniyle alınmayacağını yazdı.

Karardan etkilenen bir şikayetçi, iddialarının değerlendirilmeyeceğini çünkü cinsel tacizle ilgili genel disiplin kurallarında başka bir düzenleme bulunmadığını söyledi. Ayrıca üniversite, 1 Ekim’de cinsel istismarı öğrenciler için davranış kurallarının ihlali olarak tanımlayacak bir prosedür sunacak. Ancak bu sistem ileriye dönük olacağı için bu tarihten önce meydana gelen cinsel istismar ile ilgili şikayetler eski prosedürler altında incelenecek.

Düzenlemedeki boşluk öğrencileri mağdur ediyor

İngiltere üniversitelerinde cinsel istismar mağdurlarını temsil eden McAllister Olivarius hukuk şirketinin danışmanı Georgina Calvert-Lee, açıklama yaptı. Calvert- Lee, kararın “yasadışı, irrasyonel ve usule aykırı” olduğu gerekçesiyle adli incelemeye alınabileceğini söyledi. Üniversitenin kararının, geçtiğimiz yıl gözden geçirilen ve genel düzenlemelerdeki taciz tanımının “cinsel taciz davranışlarını kapsadığını” belirten öğrenci tacizi ve cinsel istismar konusundaki prosedürüyle de çeliştiği görülüyor.

Cambridge öğrenci birliğinden Kate Litman, disiplin kurulunun kararının korkunç olduğunu söyledi. Litman, “Yeni düzenlemenin, 1 Ekim’de disiplin prosedürü yürürlüğe girinceye kadar, üniversitenin cinsel istismarla ilgili şikayetleri önleyemeyeceği anlamına geliyor. Ara aylarda, üniversite bu prosedüre erişmesi gereken öğrencileri ciddi şekilde kaybediyor.” dedi.

Cambridge Üniversitesi’nden bir sözcü, “Öğrencinin resmi bir şikayette bulunmak istediği tüm cinsel istismar davaları araştırılacak. Taciz teşkil eden davalar mevcut düzenlemeler çerçevesinde ileriye dönük olarak uygulanacak. Bu yıl 1 Ekim’den itibaren, cinsel taciz, öğrenciler için davranış kurallarının ihlali olarak tanımlanacak. Bu sadece 1 Ekim’den sonra meydana gelen olaylarda uygulanacaktır.” şeklinde konuştu.

Kaynak;

The Guardian