/

Büyülü su!

2 dakikalık içerik

Reddit yazarı Namaqq’ın paylaştığı donmuş gibi görünen akan su videosu büyük yankı uyandırdı. Videoda da görüldüğü gibi su akmıyormuş ve donmuş gibi görünüyor. Ta ki birisi suya elini sokup akışını bozuncaya kadar. İlginç olan ise bu durumun aslında normal bir fenomen olması.

Suyun buradaki davranışı laminar akış olarak adlandırılan bir yaklaşım ile açıklanabiliyor. Akışkan dinamiği yaklaşımı olan bu açıklamada sıvının paralel katmanlar halinde aktığı ve bu katmanların birbirlerinin akışını bozmadığı kabul ediliyor.

Akış kanalının küçük olması ve sıvının görece yavaş aktığı durumlarda gerçekleşen bu fenomen için akışkanın ayrıca çok düşük vizkoziteye sahip olması gerekiyor. Video’da suyun, belirli bir delikten sabit hız ve basınç gibi değişmeyen ve sabit kalan akış özelliklerine sahip olduğu görülüyor. Böylece su akarken sanki aslında akmıyormuş gibi görünüyor.

Laminar akış konseptinin tam tersi ise türbülans. Aşağıdaki videoda ise türbülanslı akış ve laminar akış arasındaki fark açık olarak görünebiliyor. Videoda üstteki akışlar laminar iken aşağıdakiler türbülanslı.