afrika aslanı

Müze çekmecesinde Büyük Afrika aslanı kalıntısı

3 dakikalık içerik

Araştırmacılar, Kenya’da bir müze çekmecesinde yıllarca tutulan kemikleri araştırdıktan sonra, fosil kalıntılarının dev bir Afrika aslanı örneğine ait olduğunu tespit etti.

Swahili’de (Kenya ve birkaç ülkenin resmi dili) “büyük Afrika aslanı” anlamına gelen “Simbakubwa kutokaafrika” isimli tür, yaklaşık 20 milyon yıl önce doğu Afrika’da yaşadı. Ancak devasa yaratık, soyu tükenmiş “hyaenodonts” adı verilen bir grup memelinin parçasıydı. Soyu tükenen bu canlı “Simbakubwa kutokaafrika“, diğer soyu tükenen canlılar gibi ancak kalıntıları üzerinden araştırılabiliyor. Beklenmedik bir şekilde müze dolabında bulunan kemiklerin keşfi, bu canlı grubuna ne olduğunu açıklamaya yardımcı olabilir.

Bu fosile ait olan çene kemiği, Kenya’nın batısındaki Meswa Bridge bölgesindeki bir müze dolabında bulundu. Bulunan bu çene kemiğinin birkaç diş ve kemiklerden oluştuğu belirtildi. Araştırmacılar, Simbakubwa kutokaafrika’nın dişlerinin modern sırtlanlara benzemesine karşın, günümüzdeki yırtıcı kedigillerle evrim zinciri içinde bir bağının olmadığını açıkladı. Simbakubwa kutokaafrika, nesli tükenmiş, ayrı bir memeli hayvan grubunun üyesidir.

National Geographic’e göre, Hyaenodonts 20 milyon yıl önce ekosistemdeki baskın etoburlardandı.

Foto; Matthew Borths/ Nancy Stevens

Büyük Afrika aslanı kutup ayılarından bile büyük

Makalenin baş yazarı paleontolog Matthew Borths, AFP haber ajansına verdiği demeçte, “Büyük dişlerine dayanarak Simbakubwa, modern aslandan ve kutup ayısından daha büyük, özel bir hiper etoburdu” dedi.

Fosil örneğinin çenesi ve diğer kemikler ile dişleri 1970’lerin sonunda, Kenya’nın batısındaki bir kazıda bulunmasından sonra müzeye konulmuştu. Ancak o zamandan günümüze bu büyük Afrika aslanı fasıl kemikleri incelenip analiz edilmemişti.
Borths, meslektaşı Nancy J. Stevens ile işbirliği yaptı ve 2017’de fosil örneklerini analiz etmeye başladı ve bu hafta Journal of Vertebrate Paleontology’de yayımlanan makale ile çalışmanın sonuçlarını açıklamış oldu.

Çizim; AFP

Kaynak; Journal of Vertebrate Paleontology

BBC