BilimFizikHaber

Bu kafede cep telefonu kullanılamıyor !

cep telefonu

İngiltere’de Gin Tub isimli barda müşteriler cep telefonu kullanamıyor, çünkü sahibi kafenin içine Faraday kafesi kurdu. Faraday kafesiyle fiziği günlük hayata uygulayan Steve Tyler, bunun aslında kolayca yapılabildiğinden bahsediyor. Evet aslında düşük maliyetle siz de eviniz de kurabilirsiniz.

faraday kafesi

BBC – http://www.bbc.com/news/uk-england-sussex-36943686

Pub’ın sahibi Steve Tyler, Doğu Sussex’teki Gin Tub isimli barın sahibi, bara gelen müşterilerinin birbirleri ile sosyalleşmemesi ve herkesin cep telefonlarıyla meşgul olduğunu fark etmiş. Bunun yerine bar müşterilerinin birbirleriyle keyifli vakit geçirmelerini sağlamak için çözüm aramaya başlamış. Bunun sonucunda Faraday kafesi ile bunu başabileceğini fark etmiş.

nowifiFaraday kafesi, 1836 yılında fizikçi Michael Faraday tarafından keşfedilmiş bir uygulama. Bunun yanı sıra, cep telefonlarında ya da kulaklıklarda gürültü engellemek içinde kullanılan bir yöntem. Basitçe Faraday kafesine dışarıdan gelen elektromanyetik dalgalar(örneğin cep telefonu sinyalleri), kafesteki metal iyonlarının da ters yönde elektromanyetik alan yaratmasına sebep oluyor ve böylece kafesin içinde dalgalar giremiyor.

Steve Tyler, böyle bir uygulamayı yapmak için gümüş folyo ve bakır ağ kullanmış. Evde yapılabilecek kadar kolay olan Faraday kafesi tabi ki askeri güvenlik sağlayacak kadar yüksek koruyuculukta değil, ancak Steve Tyler bu basit uygulamanın işe yaradığını söylüyor ve müşterilerinin daha fazla birbirleri ile iletişim kurduğunu anlatıyor.

Aşağıdaki videodan siz de evde nasıl Faraday kafesi nasıl yapabileceğinizi görebilirisiniz. 

Normalde jammer gibi sinyal kesicilerin kullanılması yasal değil. Ancak Faraday kafesi ile ilgili böyle bir kanun bulunmadığı için Steve Tyler’ın yaptığı uygulama yasal olarak bir sorun teşkil etmiyor.


BBC
F
otoğraflar : BBC


Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Alakalı İçerikler
BilimBilim Raporu

Haziran 2019 - Bilim Raporu

BilimBilim RaporuHaber

Mayıs 2019 - Bilim Raporu

Bilim RaporuHaber

Nisan 2019 - Bilim Raporu

BilimHaber

HAFTANIN BİLİM HABERLERİ

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir