cep telefonu
//

Bu kafede cep telefonu kullanılamıyor !

3 dakikalık içerik

İngiltere’de Gin Tub isimli barda müşteriler cep telefonu kullanamıyor, çünkü sahibi kafenin içine Faraday kafesi kurdu. Faraday kafesiyle fiziği günlük hayata uygulayan Steve Tyler, bunun aslında kolayca yapılabildiğinden bahsediyor. Evet aslında düşük maliyetle siz de eviniz de kurabilirsiniz.

faraday kafesi
BBC – http://www.bbc.com/news/uk-england-sussex-36943686

Pub’ın sahibi Steve Tyler, Doğu Sussex’teki Gin Tub isimli barın sahibi, bara gelen müşterilerinin birbirleri ile sosyalleşmemesi ve herkesin cep telefonlarıyla meşgul olduğunu fark etmiş. Bunun yerine bar müşterilerinin birbirleriyle keyifli vakit geçirmelerini sağlamak için çözüm aramaya başlamış. Bunun sonucunda Faraday kafesi ile bunu başabileceğini fark etmiş.

nowifiFaraday kafesi, 1836 yılında fizikçi Michael Faraday tarafından keşfedilmiş bir uygulama. Bunun yanı sıra, cep telefonlarında ya da kulaklıklarda gürültü engellemek içinde kullanılan bir yöntem. Basitçe Faraday kafesine dışarıdan gelen elektromanyetik dalgalar(örneğin cep telefonu sinyalleri), kafesteki metal iyonlarının da ters yönde elektromanyetik alan yaratmasına sebep oluyor ve böylece kafesin içinde dalgalar giremiyor.

Steve Tyler, böyle bir uygulamayı yapmak için gümüş folyo ve bakır ağ kullanmış. Evde yapılabilecek kadar kolay olan Faraday kafesi tabi ki askeri güvenlik sağlayacak kadar yüksek koruyuculukta değil, ancak Steve Tyler bu basit uygulamanın işe yaradığını söylüyor ve müşterilerinin daha fazla birbirleri ile iletişim kurduğunu anlatıyor.

Aşağıdaki videodan siz de evde nasıl Faraday kafesi nasıl yapabileceğinizi görebilirisiniz. 

Normalde jammer gibi sinyal kesicilerin kullanılması yasal değil. Ancak Faraday kafesi ile ilgili böyle bir kanun bulunmadığı için Steve Tyler’ın yaptığı uygulama yasal olarak bir sorun teşkil etmiyor.


BBC
F
otoğraflar : BBC


2016 yılında nefes kesen bilimsel gelişmeler !