petrol

Brezilya’da petrol sızıntısı; 2 bin km sahil şeridi kirlendi

4 dakikalık içerik

Brezilya’nın kuzeydoğusundaki Bahia eyaletinin kumsallarının birçoğu petrol ile kirlendi. Bahia yönetimi Pazartesi günü olağanüstü hal ilanını imzalayarak, acil durum ilan etti.

Brezilya’nın çevre ajansı Pazar günü yaptığı açıklamada, Bahia eyaletinin 20 kumsalının Eylül ayının başından bu yana bilinmeyen bir kaynaktan gelen petrol sızıntısıyla kirlendiğini ifade etti. Nereden geldiği henüz tespit edilemeyen petrol, 9 farklı eyalette en az 150 kumsalın kirlenmesine neden oldu. 2 bin kilometrelik kuzeydoğu sahil şeridi kirlilikten etkilendi. Ülkede şu ana kadar en az 10 kaplumbağa kirlilikten dolayı öldü.

petrol sızıntısı
1 Eylül 2019 günü yayımlanan bu fotoğraf, Brezilya’nın Ceara eyaleti, Fortaleza kentindeki Sabiaguaba sahilinde çekildi. Fotoğrafta petrole bulanmış bir kaplumbağa görünüyor. Foto; Instituto Verdeluz

Brezilya Çevre Bakanı Ricardo Salles, petrolün Venezuela kökenli olduğunu ileri sürdü ancak Venezuela hükümeti bu iddiaları yalanladı. Bakan, Eylül ayının başından beri 100 tonun üzerinde petrolün döküldüğünü söyledi. Petrolün kaynağına yönelik ana tahminlerden biri, petrolün, Brezilya kıyılarını yakın bir gemiden döküldüğü şeklinde. Ricardo Salles, Pazartesi günü Twitter’da yaptığı açıklamada, 42 kentin dökülmelerden etkilendiğini açıkladı. Brezilya polisi ve donanması petrolün kökenini araştırıyor.

Devlete ait petrol şirketi Petrobras, geçen hafta dökülen petrolün ürettiği bir tür olmadığını vurguladı. Hükümet ve Petrobras yönetimi, Petrobras’ın çalışmasında ifade ettiği gibi petrolden Venezuela’yı sorumlu tutuyor. Salles, petrolün Brezilya kıyılarına yaklaşan yabancı bir teknede taşındığını fakat sızıntının nedeninin bilinmediğini belirtti.

Petrol sızıntısının deniz yaşamına zarar vermesinden korkuluyor

petrol sızıntısı
Foto; Instituto Verdeluz

Ülkenin çevre koruma kurumu, dökülen petrolün sadece küçük bir kısmı olabileceğini, bunun izlenmesi için yaklaşık 2 bin kilometrelik sahil şeridinin incelenmesi gerektiğini ifade etti. Çevre uzmanları, petrolün birçok deniz hayvanıyla temas etmesinden ve mercan ve deniz yaşamına zarar vermesinden korkuyor.

Kirlilikten etkilenen Sergipe eyaletinin yönetimi, olağanüstü hal ilan etti. Sergipe yönetimi, balıkçıların yanı sıra yüzücülerin de kirli kumsallardan uzak durmasını tavsiye ediyor. Ayrıca yetkililer, petrolün su yüzeyinde yüzdüğü için izlemenin zor olduğunu, uçaklardan kolayca tespit edilemediğini ve bulutların da uydu görüntülerinin kullanımını sınırladığını söyledi.

Al Jazeera muhabiri Gabriel Elizondo, Twitter’da bölgeden video görüntüler yayımlıyor. Görüntülerde birçok deniz canlısının, petrol kirliliğinden nasıl etkilendiği görünüyor.

Kaynaklar;

Al Jazeera

Associated Press

Associated Press