DoğaHaber

Brexit, Galler’in doğasını olumsuz etkiliyor

Galler çevresindeki doğal hayatın yüzde 80’i Avrupa Birliği (AB) yasalarına bağlı ve Birleşik Krallık’ın Brexit kararı sonrasında doğal yaşam tehlike altında. Doğa grupları, Birleşik Krallık’ın aldığı Brexit Kararı neticesinde Galler çevresindeki yaban hayatı, hava ve su kalitesinin tümünün bu durumdan olumsuz etkilenebileceğini iddia etti.

Brexit, Britanya ve exit (çıkış) kelimelerinden türetilen, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkması anlamındadır. WWF Cymru örgütü, Galler ‘Çevre, Enerji ve Köyişleri Bakanı’ Lesley Griffiths’e “acil eylem” çağrısında bulundu.

BBC News’deki habere göre şu anda Galler, doğayı korumak için AB genelinde uygulanan yüzlerce yönetmelik ve standarda uymakta. İngiltere ve İskoç hükümetleri, Brexit’ten sonra bu yasaların yerine koyma planlarıyla ilgili istişareler ilan ettiler. Ancak, çevre politikaları üzerindeki kontrolün Galler Hükümeti’ne devredildiği ülkede bakanlar henüz bir açıklama yapmıyor.

Çevre örgütleri Galler için farkındalık yaratmaya çalışıyor

WWF (World Wildlife Fund/Dünya Doğayı Koruma Vakfı) doğayı koruma konusunda belirsiz bir “Brexit açığı” olduğu iddiasıyla ilgili farkındalığı artırmak için güçlerini birleştiren 13 önde gelen çevre yardım kuruluşundan biri.

İngiltere’de Çevre Sekreteri Michael Gove, Çevre Koruma Dairesi olarak bilinen yeni ve bağımsız bir organ için tekliflerde bulundu. Ancak bu hafta meclisin çevre komitesine yazdığı bir mektupta Griffiths, İngiltere hükümetinin belirlediği modelin “Galler için uygulanabilir bir yaklaşım” olmadığını hissettiğini söyledi.

Galler Hükümeti, Brexit’ten sonra çevre standartlarının karşılanmasını ve geliştirilmesini sağladığını ve Gelecek Nesiller Yasası’nın uygulanacağını söyledi.

Kaynak; https://www.bbc.com/news/uk-wales-47295400

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
Özel Haberler

Our Planet - Gezegenimiz Belgeseli Netflix'te

Haber

Batı Bengal'de gergedan nüfusu rekor seviyelerde

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir