bozcaada uluslararası ekolojik belgesel festivali 2020
//

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali başladı

7. Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali bu yıl çevrim içi bir platformda, 2-8 Kasım 2020 günlerinde düzenlenecek.

6 dakikalık içerik

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali başladı. Bu sene pandemi sebebiyle sanal ortamda 2-8 Kasım günleri arasında düzenlenen festivalin finalistleri de belli oldu. Hepsi birbirinden güzel olan belgeseller arasından Aether, Kuzey Ormanları, TrustWHO gibi filmler dikkat çekiyor. 

2-8 Kasım tarihleri arasında online olarak gerçekleşecek 7. Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali ‘nin (BIFED) finalistleri açıklandı. Çevrim içi bir platform aracılığıyla izleyicisiyle buluşan festivalde 15 yapım arasından kazananları belirleyecek jüri de duyuruldu. Bozcaada Belediyesi organizasyonuyla ve Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi işbirliğiyle gerçekleştirilecek BIFED-2020’nin yedi kişilik jürisi önemli isimlerden oluşuyor.

Türkiye’den sinema yazarı Necla Algan, yönetmen ve Anadolu Üniversitesi öğretim üyesi İlknur Ulutak ile Birleşik Devletler ile Türkiye’de yapımlarıyla bilinen yönetmen ve yapımcı Emre Şahin jüride yer alıyor. Türkiye’den jüriye seçilen isimlerin yanı sıra Sloven yönetmen ve yazar Sonja Prosenc, İskoçya’dan SF Green Film Festivali kurucu ve yönetmeni Rachel Caplan, Karadağ’dan yönetmen ve Yeşil Karadağ Uluslararası Film Festivali yönetmeni Blagota Marunović ile Arjantin’den FINCA Uluslararası Çevre Film Festivali’nin teknik koordinatörü Mariano Pozzi BIFED’in bu seneki yedi kişilik jürisini oluşturanlar arasında. 

Türkiye haricinde İtalya, Fas, Katar, Birleşik Devletler, Hindistan, Fransa, Çekya, Almanya, İsviçre, Letonya, Norveç, Litvanya, Birleşik Krallık, Avusturya ve Meksika’dan başvuran eserler finalde yer alacak. 

Festivaldeki ekolojik belgeseller arasında neler var?

bozcaada uluslararası ekolojik belgesel festivali
BIFED’in tanıtım afişi.

Sular altında kalmakta olan Hasankeyf’te 21 günlük yaşam döngüsünü gözlemlerle ve hislerle anlatan Rûken Tekeş imzalı “Aether” ile inşaat ve otoyol projeleriyle Karadeniz kıyılarına verilen tahribatları gözler önüne seren Türkiye-Almanya ortak yapımı “Kuzey Ormanları” Türkiye’deki ekoloji sorunlara dair iki dikkat çeken belgesel olarak göze çarpıyor. Bu iki önemli konu haricinde denizel yaşam, ağaçlandırma, maden, iklim değişikliği, çöp, nükleer, tarım, tohum gibi başlıklar festivalde öne çıkıyor. Ayrıca tüm dünyayı etkileyen salgın sebebiyle ülkelerin sağlık sistemleri sorgulanırken BIFED’de doğrudan sağlık sistemiyle ilgili belgeseller de bulunuyor. 

Festivalin yönetmeni Petra Holzer finalistlerle ilgili genel değerlendirmede bulundu: “Bu yıl BIFED’de gösterilecek 15 filmden biri Türkiye yapımı ‘Aether’. Aether Hasankeyf’in son günleri üzerine yapılmış sinematografik muhteşem bir gözlem. ABD yapımı ‘Artifishal’ filmi Washington, Oregon bölgesindeki nehirlerde vahşi somon balıklarının karşı karşıya olduğu yok oluş sürecini ve nehirlere atılan ama hiçbir fayda getirmemesi bir yana hastalık getiren suni somonlarla ilgili. ‘Amussu’ filmi Afrika’nın en büyük gümüş madenine karşı yerel halkın direnişinin destanı. Bir diğer yapım ‘Green Blood (Yeşil Kan)’ çevre gazetecilerinin dünyanın her yerinde açık ve savunmasız birer hedef haline geldiğini anlatan acı bir öykü. Sağlık konusu ile ilgili de iki film var BIFED-2020’de; Almanya ve Avusturya yapımları olan bu filmler ‘TrustWho (DSÖ’ye Güven)’ ve ‘Fever (Ateş)’ filmleri. Şu sıralar tüm dünyanın gündeminde olan Dünya Sağlık Örütü ile ilgili film buradaki bozulma ve işlevsizlikle ilgili. Aslında her iki film de ilaç endüstrisine getirilmiş çok ciddi eleştiriler olarak da görülebilir. Ayrıca beş aktivist filmi de bu yılki yarışma bölümünde yer alacak. Zaten bu yıl BIFED’in sloganı da Savunucuları Savunun.

Bir platform üzerinde çevrim içi olarak gerçekleşecek festivalde ana yarışma kategorisindeki 15 belgesel haricinde Panorama ve Türkiye Panoraması kuşağında da 23 belgesel gösterilecek. Ayrıca festival kapsamında yönetmenlerle canlı röportajlar ve paneller de yapılacak. Festival çevrim içi platform üzerinden yayınlanacak ve yarışma finalistlerine ve panorama filmlerine 250 kişiyle sınırlı sanal salonlarda bir hafta süreyle erişilebilecek. 

Kaynaklar;

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’nin online gösterim platformu; https://www.bifedonline.org/

Festivale ilişkin videolara YouTube kanalından ulaşabilirsiniz; https://www.youtube.com/c/BIFED

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED) 

BIFED – Amaç