//

Botoks: Toksinden gelen güzellik!

4 dakikalık içerik

Botoks – ölümcül toksin

Botoks işlemi özellikle yüzdeki kırışıklıkların giderilmesi için uygulanan bir estetik tedavi yöntemidir. Botox markasıyla anılan bu işlemin ve kullanılan botulinum toksinin bilinmeyen ilginç yönlerini sizin için topladık.

Madde madde botoks!

 1. “Botoks” ya da “Botox” kelimesi Clostridium botulinum bakterisi tarafından üretilen botulinum toksinin kullanan bir markanın adıdır.

  Botoks
  Clostridium botulinium, http://www.chinaaseansps.com/show.aspx?id=748&cid=215
 2. Clastridium botulinum, A, B C1, D, E, F ve G olmak üzere birbirine benzeyen ama üstündeki ağır polipeptid zincirindeki farklılıklarla birbirinden yarılan 7 toksin üretmektedir.

  botoks nörotoksin
  botoks işleminde kullanılan botulinium neurotoksini A tipi, EMBL-EBI, http://www.ebi.ac.uk/pdbe/entry/pdb/1XTF
 3. Botox işlemi adı verilen kırışıklıkların giderilmesinde ise botulinum A toksininin çok  kullanılmaktadır.
 4. Botulinum, botulizm denen ve paralize sebep olan bir sağlık problemine yol açar. Botulinum öldürücü etkiye sahip bir zehirdir. Besin zehirlenmesiyle ilişkilidir.
 5. 1980’lerde FDA botulinumu medikal olarak çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmasını onaylamıştır.
 6. Yüzdeki kırışıklıkların engellenmesi içinse yine yüzdeki kasların uyarılması botulinium toksini ile engellenmekte ve böylece kırışıklar ortadan kaldırılmaktadır.
 7. Botox işlemi yüzdeki çeşitli kas gruplarına çok düşük konsantrasyonlarda botulinium toksinin uygulanmasıyla gerçekleşmektedir.
 8. Botox’tan başka Dysport ve Xeomin marka isimleri altında da botulinium toksini A piyasada bulunmaktadır. Bunlar yapay olarak sentezlenmiş nöromuskuler toksinlerdir. Çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.
 9. Myobloc ve Neurobloc markaları ise B tipi toksin markaları olup servikal distoni tedavisinde kullanılanılmaktadır. A’dan farklı bir etki mekanizmasına sahiptirler.

  Botoks enjektör ile toksinin ciltteki kaslara verilmesi şeklinde uygulanmakta.
 10. Clostridium botulinum, anaerob ve ısıya dirençlidir. Bu sebeple gıda güvenliğinde önemlidir. Özellikle konserveler yiyeceklerde şişen konservelerde bu bakteriden şüphelenilir ve gıda zehirlenmesi riski oluşturmaktadırlar.
 11. Clostridium botulinum’un toksini çok güçlü bir toksindir. Toksinin 1 mg’ı 20 milyon fareyi zehirleyebilecek kadar güçlü olduğu bilinmektedir.
 12. 1817 yılında Justinus Kerner tarafından Almanya’da sosis zehirlenmeleri vakalarından yola çıkarak botulinium zehirlenmeleri tanımlanmıştır.
 13. Botulinium zehirlenmesi anlamına gelen botulizm, köken olarak latince sosis anlamına gelen botulus’tan türemektedir.
 14. Hazır konserveler kadar ev yapımı konservelerde de botulizm riski çok yüksek orandadır. Bu sebeple ev konservelerini tüketirken dikkatli olmak gerekmektedir.
 15. Botulinium toksinlerinden dört tanesi ( A,B, E ve F) insan da botulizme sebep olurken, diğer C,D ve F tipi olanlar diğer memelilerde, kuşlarda ve balıklarda toksiktir.

Kaynaklar :

https://academic.oup.com/asj/article/36/1/89/2613989/Commentary-on-Botulinum-Toxin-for-the-Treatment-of http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/mds.20003/full

https://microbewiki.kenyon.edu/index.php/Clostridium_botulinum_Neurotoxins


Bu haberi okudunuz mu?

Jennifer Lopez Genetikçi olursa ?