BilimKöşe YazılarıSağlık

Botoks: Toksinden gelen güzellik!

Botoks – ölümcül toksin

Botoks işlemi özellikle yüzdeki kırışıklıkların giderilmesi için uygulanan bir estetik tedavi yöntemidir. Botox markasıyla anılan bu işlemin ve kullanılan botulinum toksinin bilinmeyen ilginç yönlerini sizin için topladık.

Madde madde botoks!

 1. “Botoks” ya da “Botox” kelimesi Clostridium botulinum bakterisi tarafından üretilen botulinum toksinin kullanan bir markanın adıdır.

  Botoks

  Clostridium botulinium, http://www.chinaaseansps.com/show.aspx?id=748&cid=215

 2. Clastridium botulinum, A, B C1, D, E, F ve G olmak üzere birbirine benzeyen ama üstündeki ağır polipeptid zincirindeki farklılıklarla birbirinden yarılan 7 toksin üretmektedir.

  botoks nörotoksin

  botoks işleminde kullanılan botulinium neurotoksini A tipi, EMBL-EBI, http://www.ebi.ac.uk/pdbe/entry/pdb/1XTF

 3. Botox işlemi adı verilen kırışıklıkların giderilmesinde ise botulinum A toksininin çok  kullanılmaktadır.
 4. Botulinum, botulizm denen ve paralize sebep olan bir sağlık problemine yol açar. Botulinum öldürücü etkiye sahip bir zehirdir. Besin zehirlenmesiyle ilişkilidir.
 5. 1980’lerde FDA botulinumu medikal olarak çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmasını onaylamıştır.
 6. Yüzdeki kırışıklıkların engellenmesi içinse yine yüzdeki kasların uyarılması botulinium toksini ile engellenmekte ve böylece kırışıklar ortadan kaldırılmaktadır.
 7. Botox işlemi yüzdeki çeşitli kas gruplarına çok düşük konsantrasyonlarda botulinium toksinin uygulanmasıyla gerçekleşmektedir.
 8. Botox’tan başka Dysport ve Xeomin marka isimleri altında da botulinium toksini A piyasada bulunmaktadır. Bunlar yapay olarak sentezlenmiş nöromuskuler toksinlerdir. Çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.
 9. Myobloc ve Neurobloc markaları ise B tipi toksin markaları olup servikal distoni tedavisinde kullanılanılmaktadır. A’dan farklı bir etki mekanizmasına sahiptirler.

  Botoks enjektör ile toksinin ciltteki kaslara verilmesi şeklinde uygulanmakta.

 10. Clostridium botulinum, anaerob ve ısıya dirençlidir. Bu sebeple gıda güvenliğinde önemlidir. Özellikle konserveler yiyeceklerde şişen konservelerde bu bakteriden şüphelenilir ve gıda zehirlenmesi riski oluşturmaktadırlar.
 11. Clostridium botulinum’un toksini çok güçlü bir toksindir. Toksinin 1 mg’ı 20 milyon fareyi zehirleyebilecek kadar güçlü olduğu bilinmektedir.
 12. 1817 yılında Justinus Kerner tarafından Almanya’da sosis zehirlenmeleri vakalarından yola çıkarak botulinium zehirlenmeleri tanımlanmıştır.
 13. Botulinium zehirlenmesi anlamına gelen botulizm, köken olarak latince sosis anlamına gelen botulus’tan türemektedir.
 14. Hazır konserveler kadar ev yapımı konservelerde de botulizm riski çok yüksek orandadır. Bu sebeple ev konservelerini tüketirken dikkatli olmak gerekmektedir.
 15. Botulinium toksinlerinden dört tanesi ( A,B, E ve F) insan da botulizme sebep olurken, diğer C,D ve F tipi olanlar diğer memelilerde, kuşlarda ve balıklarda toksiktir.

Kaynaklar :

https://academic.oup.com/asj/article/36/1/89/2613989/Commentary-on-Botulinum-Toxin-for-the-Treatment-of http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/mds.20003/full

https://microbewiki.kenyon.edu/index.php/Clostridium_botulinum_Neurotoxins


Bu haberi okudunuz mu?

Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Alakalı İçerikler
Haber

Asbest kanser mi yapıyor? Ankara'da asbest iddiaları var!

FeaturedGıdaÖzel HaberlerTarım

Peynir ve hakkında bilmediklerimiz!

hayvanlarÖzel Haberler

Tardigrad ( Su Ayısı ) Dünyanın En Dayanıklı Canlısı

BilimBiyokimyaBiyomimetikHaber

1 kilometrelik yapay örümcek ağı!

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir