Borisov kuyruklu yıldızı Güneş’e en yakın noktadan geçti

6 dakikalık içerik

Güneş Sistemimizin ötesinden gelen yıldızlararası bir kuyruklu yıldız, dün, Güneş’e en yakın noktaya ulaştı.

Başka bir yıldızdan gelen kuyruklu yıldız, Güneş Sistemimizin tek bir tür olmadığını gösteriyor. Geniş bir yörüngeye sahip olan 21/Borisov kuyruklu yıldızı, Hubble Uzay Teleskobu tarafından 12 Ekim’de görüntülenmişti.

Borisov kuyruklu yıldızı, dün, Güneş’e en yakın nokta olan günberi isimli bölgeye ulaştı. Borisov, Güneş’e 2 astronomik birim uzaklıkta geçiş yaptı. Bir astronomik birim Güneş ile Dünya arasındaki mesafe olan 150 milyon kilometreye denk düşüyor.

Borisov’un 28 Aralık’ta Dünya’nın yakınından geçmesi de bekleniliyor.

2I / Borisov olarak bilinen kuyruklu yıldız, yıldızlararası uzaydan gelen görülen ilk kuyruklu yıldız olarak gösteriliyor. Ancak uzay kökenlerine rağmen, gökbilimciler Borisov’un aslında oldukça tanıdık geldiğini söylüyor. Queen’s Üniversitesi Belfast’tan astronom Michele Bannister, “Borisov, kendi Güneş Sistemimizde sahip olduğumuz gibi bir kuyruklu yıldızdır.” diyor.

Borisov ilk defa geçtiğimiz Ağustos ayında Gennady Borisov adlı amatör bir astronom tarafından kaydedilmişti.  Gök bilimciler, kuyruklu yıldızı hızla takip etti ve kuyruklu yıldızın bizim sistemimizden olmadığını belirledi.

Borisov Güneş Sistemindeki kuyruklu yıldızlardan farklı bir bölgeden geliyor

Güneş Sisteminin kuyruklu yıldızlarının çoğu, Dünya’nın yörüngesine göre Güneş’ten binlerce kez daha uzak bir bölge olan Oort Bulutu’nda bulunuyor. Ancak Borisov derin uzaydan geliyor.

Maryland Üniversitesi’nden Ye Quanzhi, bu kuyruklu yıldızın nereden geldiğini anlamaya çalışan birçok astronomdan biri. O ve meslektaşları kuyruklu yıldızın fotoğraflarına bakıyor, yörüngesini izlemeye çalışıyor ve böylece ulaştığı son yıldızı araştırıyor. Ye Quanzhi, “Evren büyük, bu yüzden sadece spekülasyon yapabiliriz”  diyor.

Buna karşın Bannister, Borisov’un büyük olasılıkla, çok uzaktaki bir sistemde başka bir yıldız etrafında oluştuğunu söyledi. Bannister, “Kuyruklu yıldızların nasıl oluştuğu hala gizemli olsa da, yıldızların etrafında gezegenleri ve asteroitleri yapan aynı ilkel bulutlarda yapıldığı düşünülüyor. Bir kuyruklu yıldızın tozlu bir buz küresi veya buzlu bir toz küresi olduğunu düşünebilirsiniz.” şeklinde konuştu.

Yıldız sistemleri, gezegenlerin ve diğer nesnelerin etrafında dolaşan, bazıları derin uzaydan çıkan trilyonlarca kuyruklu yıldız yapabilir. Bannister, Borisov’un muhtemelen gezginlerden biri olduğunu söyledi.

Güneş Sistemimizi oluşturan aynı evrensel kuvvetler ve içindeki tüm kuyruklu yıldızlar, başka bir yerde var. Tabii ki, bu güçlerin başka Dünyalar mı, yoksa yaşam mı, yoksa kendi teleskopları olan küçük yeşil insanlar mı yaptığını bilmenin bir yolu henüz yok.

Ancak Borisov, Güneş Sistemimizin belki de benzersiz olmadığını gösteren bir veri olabilir. Borisov, Güneş’in yanından geçtikten sonra, bir sonraki yıldıza kadar buzlu boşluğa geri dönecek.

Ye Quanzhi, son olarak duygusal bir açıklama yaparak, “Gitti. Tıpkı biriyle tanışmış gibisin ve onu bir daha asla göremeyeceğine eminsin.” dedi.

Space.com‘da yer alan habere göre, Borisov, Güneş Sistemimize giren ikinci küçük nesne olarak kayıtlara geçti. Daha önce, Ekim 2017’de tespit edilen Oumuamua isimli gizemli nesne Güneş Sistemimize girmişti. Gök bilimciler, Borisov’un nereden geldiğini bulmak için gözlemlerini sürdürüyor.

Kaynaklar;

NPR

Space.com