Borel el dezenfektanı şişeleri

Borel Bor katkılı yerli el dezenfektanı üretildi

3 dakikalık içerik

BOREL, bor içerikli Türkiye’de geliştirilen ve üretilen el dezenfektanı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında Eti Maden ve BOREN Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü’nün geliştirdiği Borel Antibakteriyel El Dezenfektanı ürününün önümüzdeki günlerde raflarda yerini alacağını duyurdu.

Bakan Fatih Dönmez geçen ay yaptığı duyuruda Borel isimli bor katkılı el dezenfektanının BOREN tarafından geliştirildiğini duyurmuştu. Bugün yaptığı açıklamada ise Borel’in seri üretiminin başladığını ve raflardaki yerini alacağını duyurdu.

Borel El Dezenfektanı nedir ve içinde neler var?

Borel el dezenfektanı, biyosidal ürün ruhsatına sahip, antibakteriyel özelliği olan, virüslere karşı etkili bir el dezenfektan sıvısı. Dermatolojik sorunlara neden olmayan ve dermatolojik olarak da test edilen bir ürün. Borel Türkiye’de geliştirilen ilk bor katkılı el dezenfektanı olma özelliğine sahip. BOREN’de geliştirilen bu ürün Eti Maden tarafınan seri olarak üretildi.

Borel el dezenfektanının içinde pek çok defezenfektan madde ve koruyucu bileşikler bulunuyor. Borel’in içeriğinde bor, etil alkol, gliserol, aleo ver, lavanta, çay ağacı yağı ve su bulunuyor. İçeriğindeki doğal yağlar cildin korunmasına yardım ediyor ve çatlama kuruma gibi problemler için faydalı oluyor.

Borel üretimi

Türkiye’de Bor ve geçmişi: Bor: Türkiye’nin madeni

Borel ve dezenfektan olarak bor

Bor içeren bileşikler antiseptik özellik gösterir. Mantar tedavisi, göz ve kulak damlası olarak kullanılan pek çok borlu damla ya da ilaç bulunmaktadır. Bununla birlikte Bor talk pudralarında ve bebek pudralarında da borik asit olarak bulunur. Akne tedavisi, koruyucu, pH tamponu gibi pek çok amaç için antiseptik özelliği olan borik asit kullanılmaktadır. Borik asit düşük konsantrasyonlarda toksik olmasa da yüksek miktarlarda kullanılması her kimyasalda olduğu gibi toksik etki gösterir.

Bor madeni Türkiye için önemli bir madendir. Tüm dünyadaki bor rezervinin %73,4’ü Türkiye’de bulunmaktadır. Türkiye’de Emet(Kütahya), Kırka (Eskişehir), Bigadiç (Balıkesir) ve Kestelek (Bursa) başlıca bor madenleridir. Bununla birlikte Ekim 2019 yılında Bandırma’da Bor Karbür tesisinin temelleri atılmıştır. Böylece türkiye bor Karbür üretimine başlayacaktır.

Emet bor madeninde toz bor, beyaz tozlar
Emet Bor Madeni.
Kaynak: http://www.etimaden.gov.tr/emet

Kaynaklar:

https://www.enerjiportali.com/enerji-sektoru-calisanlarina-bakan-donmezden-tesekkur/

https://www.acarchemicals.com/sayfalar.asp?LanguageID=1&cid=3&id=13&id2=2443