Haber

Bir çizgili sırtlan daha öldü

çizgili sırtlan nedir

Çizgili sırtlan ölü bulundu.

Gaziantep – Nurdağı karayolu üzerinde bulunan Kömürler Mahallesi’nde yol kenarında çizgili sırtlan ölüsü bulundu. Hayvanı gören vatandaşlar, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü’ne haber verdi. Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü’nden bölgeye gelen ekip, incelemenin ardından çizgili sırtlanı toprağa gömdü.

Nesli tükenmekte olan çizgili sırtlana çarpan araç sürücüsü aranıyor.

Hatay Tabiatı Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Öğünç, Twitter’da, ölü bulunan çizgili sırtlanın fotoğraflarını paylaştı. Öğünç, tweetinde, “Ülkemiz coğrafyasını yaşam alanı olarak kullanan son derece nadir ve nesli tehdit altında bulunan canlı türlerinden biri olan bir çizgili sırtlan daha bugün trafik terörüne kurban gitti.” ifadelerini kullandı.

Yanıbaşımızdaki sırtlanlar ; Çizgili sırtlan

“Sırtlan” denilince birçoğumuzun aklına Afrika’da yaşayan, hayvan ölüsü ile beslenen, toplu halde gezen, ilginç sesler çıkartan hayvanlar geliyor. Bize çok uzak gibi görünen sırtlanlar aslında o kadar da uzak değil. Türkiye sınırlarında da bulunan çizgili sırtlan (bilimsel adıyla Hyaena hyaena), sırtlan familyasının bir türü. Afrika’daki sırtlanlara kıyasla daha küçük olan çizgili sırtlanlar, Asya ve Türkiye’de yaşıyor.

Daha çok hayvan ölüsü ile beslenen sırtlanlar, avlayabilirse küçük memelileri ve bunların yanısıra sürüngenleri, kuşları, böcekleri de yer. Çizgili sırtlanlar daha çok vadilerde ve açık alanlarda yaşar.

Yazımızda, “Hatay İlinde Çizgili Sırtlanın (Hyaena hyaena) Yayılış Durumu ve Ekolojisinin Belirlenmesi” başlıklı makaleden derleme yaptık. Makalenin yazarları, Bülent Ecevit Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Biyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Mustafa Sözen, Dr. Muhsin Çoğal ve Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Hatay Şubesi’nden Meltem Ünal.

Çalışmanın Hatay ilini kapsamasından ötürü, sadece çizgili sırtlan ile ilgili verilen genel bilgileri haberimize aktardık;

Çizgili sırtlan, geçmişte Marmara’nın güneyi, Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini kapsayan geniş bir yayılıma sahipken günümüzde kayıtları genelde sadece Ege’de Manisa çevresindeki köylerden ve Hatay-Hakkâri arası bölgeden gelmektedir. Güneydoğu Anadolu’da Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Kahramanmaraş, Hakkâri, Şırnak ve Gaziantep illerinde yaşadığı tespit edildi. Ancak bu kayıtların araba çarpması sonucu çoğu telef olmuş bireylere ait. Çizgili sırtlanlar ya avcılar tarafından vuruluyor ya da araba çarpması sonucu ölüyor. Son yıllarda Batı Anadolu’dan artık kayıtlar gelmiyor ve bu durum bu alanlarda türün yok olma sürecinde olduğunu düşündürüyor.

Suriye sınırındaki duvar ve çizgili sırtlan popülasyonları

Çizgili sırtlan

Foto; Ahmet Karataş

Türkiye’de özellikle çizgili sırtlan için koruma altına alınmış tek alan Altınözü YHGS’dir. Burada sağlıklı bir çizgili sırtlan popülasyonu bulunuyor. Ancak çizgili sırtlanlar geniş yaşama alanlarına ihtiyaç duyan türler oldukları için uzun mesafelerde yer değiştirebiliyor.

Çalışmada, önemli bir noktaya dikkat çekilerek,“Hatay bölgesinde Suriye sınırı boyunca inşaa edilen duvar artık Türkiye tarafındaki sırtlanlar ile Suriye tarafındaki sırtlanlar arasındaki bağlantıyı ve birey geçişlerini engellediği için bölgedeki çizgili sırtlan popülasyonun varlığını sürdürebilmesi açısından, buradaki bireylerin Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz Bölgesi’ndeki bireylerle temas kurabilmesi ve bu alanlar boyunca yer değiştirmelerini sağlayacak güvenli koridorların oluşturulması gerekiyor.” denildi. Bunların yanında, güvenlik amacıyla Suriye sınırı boyunca yapılan duvar, Türkiye ve Suriye’deki popülasyonların devamlılığını engelleyeceği için Türkiye’deki alt popülasyonlar arasındaki bağlantının sürdürülmesi de daha önemli hale gelmiş durumda.

Kaynaklar;

Haber – Hürriyet

Çizgili sırtlan nedir? Hatay İlinde Çizgili Sırtlanın (Hyaena hyaena) Yayılış Durumu ve Ekolojisinin Belirlenmesi

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
Haber

Çizgili sırtlanı öldürenlere para cezası verildi

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir