BioNTech
//

BioNTech Aşısının Riskleri Doğru Mu? Aşı Zarar Verir Mi?

5 dakikalık içerik

Şu sıralar, Covid-19 sürecinde üretilen BioNTech aşısının kalp iltihaplanması, lenf bezinde şişlik ve zona gibi yan etkilerin görülme sıklığında artışa neden olduğuna dair bilgiler dolaşıyor. Peki, konunun aslı nedir ve bilimsel bir dayanağı var mıdır?

Aşı Kalp İltihaplanması Riskini 4 Kat Azaltıyor

Mikrobiyolog Dr. Semih Tareen, konuya ilişkin yaptığı paylaşımda şunları söyledi, “İki sene önce bu gözlemler yayınlandı zaten. Önemli olan detay: myokardit (kalp iltihaplanması) Covid’in kendisi ile daha fazla. Aşılar bu riski dört kat azaltıyor”.

Acil kullanım iznin ardından, kontrollerle FDA’dan tam kullanım onayı alan BioTech aşısı sıkı kontrollerle takip edilmişti. 26 Ağu 2021 tarihinde, BioNTech aşısı hakkındaki en kapsamlı güvenilirlik raporlarından birinin yayınlandığını duyuran Dr. Tareen, “Aşı ile alakalı veya alakasız bütün yan etkilere bakıldı. Aşı ile alakası olmayan pek çok yan etki tespit edildi. Aşı ile bağlantılı olan yan etkiler arasında bilinen yan etkiler görüldü” dedi.

BioNTech Riski İle İlgili Çalışma İsrail’de 885 Kişi İle Yapıldı

İsrail’de aşılanan 885 bin kişiye bakıldığını ve aynı rakamın aşılanmayanlarla karşılaştırıldığını belirten Dr. Tareen bulguları, “Miyokardit  (kalp iltihabı): 100 binde 2.7, Lenfadenopati (lenf şişmesi): 100 binde 78, Apandisit: 100 binde 5, Zona hastalığı 100 binde 15.8” olarak açıkladı.

Aşının kalp iltihabı riskini 4 kat azalttığını söyleyen Dr. Tareen, “Myokardit vakaları SARSCOV2 enfeksiyonlarında çok daha fazla gözüküyor (100binde 11) yani aşı myokardit riskini 4 kat azaltıyor. Hatta aşı sayesinde SARSCOV2 ile görülen hemen hemen tüm endişe uyandıran semptomlar azaldı” dedi.

Paylaştığı tweet dizisinde araştırma bulgularını detaylı bir şekilde anlatan Dr. Tareen, “SARS2 enfeksiyonunda aşı olanlara kıyasla aküt böbrek hasarı 125 kat, kalp ritm bozukluğu 166 kat, pıhtı 43 kat, beyin kanaması 8 kat, kalp krizi 25 kat, myokardit 4 kat, akciğer embolismi 62 kat daha fazla görüldü. Burada 885 bin aşılanan kişide aşıdan dolayı pıhtılaşma görülmedi” diyerek aşının pıhtıya sebep olmadığının altını çizdi.

“Aşı, İncelenen Yan Etkilerin Çoğunda Yüksek Risk İle İlişkilendirilmedi”

16 Eylül 2021 tarihli araştırmanın resmi makalesinde BioNTech aşısının riskleriyle ilgili sonuçlar şöyle aktarıldı, “Ülke çapında bir toplu aşılama ortamında yapılan bu çalışmada, BNT162b2 aşısı, incelenen yan etkilerin çoğunda yüksek risk ile ilişkilendirilmedi. Aşı, aşırı miyokardit riski ile ilişkilendirilmiştir (100.000 kişide 1 ila 5 olay). Bu potansiyel olarak ciddi olumsuz olayın ve diğer birçok ciddi olumsuz olayın riski, SARS-CoV-2 enfeksiyonundan sonra önemli ölçüde arttı”.

Kaynak:

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.