Biohacker Zayner ruhsatsız ilaç satışından soruşturma altına alındı

Biohacker Zayner ruhsatsız tedavi uygulamaktan soruşturmaya alındı

4 dakikalık içerik

Biohacker veya DIY biyolojisi (Kendin Yap Biyoloji) tipik olarak üniversite laboratuvarları ve şirketler dışında basit deneyler yapan insanları ifade ediyor. Ancak bazı biohackerlar, daha ileriye giderek çeşitli ev tipi gen tedavisi yapmaya bile başladı. Fenomen biohackerlardan biri de Zayner. Josiah Zayner, NASA’nın eski bilim insanlarından ve şimdilerde sosyal medya fenomeni. Zayner, kendisi üzerinde tıbbi tedaviler uygulayarak ve biohacker genetik mühendisliği ürünlerinin satışını yaparak farklı bir hayat sürdürüyor.

Biohacker Zayner’ın şimdiye kadar yaptığı ilginç deneyler arasında bir havaalanının otel odasında yaptığı gaita (dışkı) nakli ve bir konferans sırasında yaptığı CRISPR uygulaması bulunuyor. California Tüketici İşleri Bakanlığı, biyofizik doktorası olan Zayner’ın lisanssız ilaç uyguladığı gerekçesiyle şikayet edildiğini ve soruşturma altına alındığını fenomen biohackera bir mektup göndererek bildirdi. Josiah Zayner, soruşturma mektubunu sosyal medya hesapları üzerinden paylaştı.

Zayner, kendisine haksızlık yapıldığını iddia ederek, “Genetik deneylerim ve insanlara kamuya açık bilgilere nasıl erişeceklerini gösterdiğim için ruhsatsız tıp uygulamakla suçlandım. Hiç kimseye enjekte edecek veya kullanacak bir şey vermedim. Bir hastalığı tedavi etmek için hiçbir malzeme satmadım ve hiçbir zaman tedavi etme iddiasında bulunmadım.” dedi.

California’da herkes sağlık kuruluna şikayette bulunabilir ancak her şikayet dikkate alınmaz. Eğer bir soruşturma açılıyorsa bu, suçlamaların dikkate değer olduğu anlamına geliyor. California’da, ruhsatsız ilaç tedavisi ve satışına yönelik suçlar için üç yıla kadar hapis ve 10 bin dolar para cezası uygulanır.

Biohacker Zayner deneme hakkına vurgu yaparak kendini savunuyor

biohacker zayner

Zayner, MIT’nin Teknoloji dergisine, kendisini haklı göstermeyeceğini düşündüğü için röportaj vermek istemedi. Ancak Zayner, sosyal medya hesaplarında sıkça #RightToTry (deneme hakkı), #RightToLive (yaşama hakkı) ve #BodyAutonomy (vücut özerkliği) etiketlerini kullanarak açıklama yapıyor. Zayner, sosyal medya paylaşımlarında ABD hükümetine tepki göstermeyi sürdürdü: “İnsanlar ölüyor, çünkü ABD hükümeti insanların en ileri tedavilere veya bazı durumlarda temel sağlık hizmetlerine bile erişmelerine izin vermeyi reddediyor. Yine de hapis ile tehdit edilen kişi benim.”

Şimdiye kadar, biohacker olanlar kayda değer bir genetik tedavi geliştiremedi. Üstelik deneylerini sirk benzeri ciddiyetsiz bir atmosferde yapıyorlar. Zayner, hiçbir zaman birilerinin bu deneylerden dolayı zarar göreceğine dair şüphe hissetmediğini çünkü deneyleri kendi kendine uyguladığını ifade etti.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), daha önce Zayner’ı yanan bira deneyinin malzemelerini satmaması için uyarmıştı. Bunun yanısıra FDA, gen tedavisi videolarını yayınlayan Zayner’ı, tedavi için gerekli malzemelerin satışının yasak olduğu konusunda da uyardı.

Kaynak; MIT Technology Review