//

Bina Rehabilitasyonu Binlerce Kişinin Hayatını Kurtarabilirdi!

5 dakikalık içerik

Geçtiğimiz günlerde fizikçi Dr. Mustafa Gündoğan’ın şahsi Twitter hesabından paylaştığı bir video dikkatleri çekti. NATO’un Youtube hesabında 13 yıl önce paylaşılan belgesel videoda, ODTÜ’den bilim insanlarının Antakya’daki binaları hızlı ve ekonomik bir şekilde güçlendirebileceği bir proje anlatılıyor. Deprem riskinin yüksek olduğu bölge için 2009 yılında bu tür bir proje konuşulurken, günümüzde bu projenin geldiği nokta ise merak konusu…

Türkiye’deki Sosyo-Ekonomik Gerçeklere Uygun Bina İyileştirme Teknikleri

Belgeselde Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğundan bahsedilirken özellikle Antakya ilçesinin depreme karşı savunmasız durumu anlatılıyor. Bölgede hızlı kentsel dönüşüm nedeniyle, yeni binaların inşaat standartları yeterince kontrol edilememiş.

Şuan Ted Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Dekan ve Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Güney Özcebe, bu 2009 yılına ait belgeselde şunları söylüyor, “Antakya’da yaklaşık 25 bin bina var ve bunların 50-60’ı savunmasız durumda. Bu nedenle yardıma ihtiyaçları var”.

İzmit depreminin ardından Türkiye’li bilim insanları, NATO Barış ve Güvenlik İçin Bilim Programı’nın destekleriyle 2001 yılında bir proje başlatmıştı. Prof. Dr. Özcebe ve ekibi, Dünya’nın çeşitli üniversiteleriyle de işbirliği yaparak projeyi yürüttü. Projenin temel amacı Türkiye’nin deprem riskini değerlendirmek ve Türkiye’deki sosyo-ekonomik gerçeklere uygun bina iyileştirme teknikleri geliştirmekti.

Söz Konusu Yöntemle Güçlendirilen Bina Ayakta Kaldı, Binanın İkizi Çöktü!

Disiplinli çalışmalar sonucu işinin ehli bilim insanları bölgedeki binaların rehabilitasyonu için uygun projeyi hazırladı. Prof. Dr. Özcebe projeyi, “amaca hizmet eden, hızlı uygulanabilen ve kullanıcı dostu” olarak nitelendirmiş.

Yıllar önce çekilen bu belgesel ve hazırlanan projenin, günümüzde tamamlanıp tamamlanmadığı sosyal medyada merak konusu oldu. Böylesine bilimsel ve faydalı bir proje neden kesintiye uğradı da, bölgede yaşanan deprem felaketinde binlerce yurttaş hayatını kaybetti?

Doç. Dr. Urartu Şeker konuyla ilgili paylaştığı tweette, “Hatay’da 2009 senesinde, ODTÜ İnşaat Mühendisliğinden Güney Özcebe liderliğinde karbonnanofiber kompozit malzemelerle güçlendirme yapılan binanın ikizi çökerken kendisi ayakta kalmış. Demek ki, engellenebiliyormuş” ifadelerini kullandı.

Bilim İnsanlarına Güvenmek Şart

Güçlendirme sayesinde depremde yıkılmayan binanın sakinlerinden biri, ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Özgür Yaman’a bir video göndererek kamuoyuna duyurulmasını rica etti. Bina sakini söz konusu videoda, “Burası 45 yıllık bir bina. ODTÜ’den sevgili hocalarımız buraya güçlendirme yapmıştı. Onlara çok teşekkür ediyorum. Onlar en az 50 kişinin hayatını kurtardılar. Ülkenin iyi hocalara ihtiyacı var” dedi.

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=62ys2B5tiAg&t=20s

https://twitter.com/uosseker/status/1626982702682341376