Bilkent Üniversitesi ve UNAM araştırmacıları hologram teknolojisinde yeni bir geliştirmeye imza attı

Bilkentli bilim insanları gerçekçi ve net hologram geliştirdi

4 dakikalık içerik

Hologram teknolojisinde yeni bir çalışma yapan Bilkentli bilim insanlarının makalesi, Nature Photonics‘de yayınlandı. Ekip, daha net ve durulan açıya göre bozulmayan üç boyutlu hologram oluşturmaya olanak tanıyan bir çalışma yaptı. Çalışmada, Bilkent Üniversitesi Fizik ile Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümü ve Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi’nden (UNAM) araştırmacıların imzası yer alıyor.

Bilkentli ve UNAM’lı ekip, ilk kez hem gerçekçi gözüken hem de hemen hemen her açıdan görülebilen üç boyutlu holografik görüntüler oluşturdu. Araştırmacılar, üç boyutlu hologramı oluşturmak için çok sayıda iki boyutlu görüntüyü arka arkaya dilimler halinde dizerek yerleştirdi. Bu çalışmaya kadar dilimler arasındaki görüntü, girişim sebebiyle net ve gerçekçi olmuyordu. Hologram üzerine çalışan bilim insanları, bu sorunu çözmek için optik teknolojisini geliştirmeye çalışıyordu. Ancak Bilkentli ekip, çözümü temel matematiğe yönelerek buldu.

En iyi holografik görüntüleri elde ettiler

Çalışmanın yazarlarından, Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümünde Doç. Dr. ve UNAM’da araştırmacı olan F. Ömer İlday, “Dilimler arası girişimin sebebi kullanılan fiziksel objeler değil, etkileşimin matematiği. Ancak, birbirine göre rastgele seçilmiş, çok boyutlu vektörler birbirlerine dik oluyorlar — bu merkezi sınır teoremi ve büyük sayılar yasasının bir sonucu. Biz bu özelliği ve hoş ama basit bir dalgadüzlemi tekniğini kullandık ve her dilim rastgele bir faz ekleyerek dilimler arası girişimi, yeni bir optik kullanmaya gerek kalmadan, bertaraf ettik.” diyerek yürütülen çalışmayı açıklıyor.

Çalışmaya katkıda bulunan bir diğer Bilkentli olan Fizik Bölümünde Doktor Öğretim Üyesi Onur Tokel de çalışma hakkında konuştu. Tokel, üç boyutlu bir objenin ön, orta ve arka taraflarını aynı anda yansıtmanın mümkün olmadığını belirterek, “Bu meseleyi Jean-Baptiste Joseph Fourier ve Augustin-Jean Fresnel’in denklemleri arasında basit bir bağlantıyı kullanarak aştık. Bu özelliği kullanarak, sadece birkaç görüntünün en iyiyi temsil ettiği durumdan, bin görüntüye ulaşmayı başardık.” dedi.

Araştırmacılar, üç boyutlu projeksiyon kapasitesiyle holografinin tam potansiyelinin ortaya konulmasının yolunu açabildiklerini vurgulayarak, “Bizim elde ettiğimiz hologramlar, şimdiden, bügüne kadar dijital olarak sentezlenmiş tüm üç boyutlu hologramları her açıdan geçmekte.” ifadesinde bulundu. Doktor Öğretim Üyesi Serim İlday, geliştirdikleri yöntemin statik ve dinamik tüm hologram tiplerine uygun olduğunu belirtti. Serim İlday, “Geliştirdiğimiz yöntem, statik veya dinamik, tüm hologram tiplerine uygun. Bu nedenle, fırsatlar geniş. İlk etap uygulamalar medikal uygulamalar için üç boyutlu ekranlar veya hava trafik kontrol sistemleri, ayrıca lazer-malzeme etkileşimleri ve mikroskopi olarak kullanılabilir.” dedi.

Kaynak; Bilkent Üniversitesi

Nature Photonics