Bilimsel makale yazmanın püf noktaları

5 dakikalık içerik

Bilimsel makale yazmanın püf noktalarını roman yazarı Cormac McCarthy anlattı. McCarthy, 2007 yılında roman dalında Pulitzer Ödülü kazandı.

bilimsel makale nasıl yazılır
Cormac McCarthy

Son yirmi yıl boyunca, Cormac McCarthy New Mexico’daki Santa Fe Enstitüsü’ndeki (SFI) çok sayıda öğretim üyesine ve doktora sonrası öğrencilere kapsamlı bir düzenleme yaptı. Harvard Üniversitesi’nin ilk görevli kadın teorik fizikçisi Lisa Randall ve popüler bilim kitabı Scale’ı yazan fizikçi Geoffrey West gibi bilim insanlarının eserlerini düzenlemesinde yardımcı oldu.

Teorik bir biyolog ve ekolog olan Van Savage, ilk olarak 2000 yılında McCarthy ile tanıştı ve yaklaşık dört yıl boyunca Van Savage master ve postdoc (doktora sonrası araştırmacı) yaparken SFI’de bulundu. Savage, son 20 yılda yayınlanan birçok bilim makalesinde McCarthy’den birçok düzenleme tavsiyesi aldı.

MacCarhhy’nin etkili bir bilim makalesi için önerileri;

• Netlik sağlamak için sadelik. Yazarken kendinize sorun: Asıl mesajımı noktalama işareti, kelime, cümle, paragraf ya da bölüm olmadan korumak mümkün mü? Mümkün olduğunca fazlalık olan kelime ve virgülleri kaldırın.

• Makalen temasına ve her okuyucunun hatırlamasını istediğiniz iki veya üç noktaya karar vermek. Bu tema ve bu noktalar, parçada geçen tek çizgiyi oluşturur. Kelimeler, cümleler, paragraflar ve bölümleri bir arada tutan iğne gibi.

• Her paragrafı tek bir mesajla sınırlandırın. Bir cümle bazen bir paragraf olabilir. Yani bir paragrafın vermek istediği mesaj bir cümlede aktarılabilir. Her paragraf ilk önce bir soru sorarak ve sonra bir fikre ve bazen de cevaba ilerleyerek bu mesajı keşfetmelidir. Paragrafta soru sormak ve cevapsız bırakmak da son derece iyidir.

• Cümleleri kısa tutarak basitçe yönlendirmelisiniz. Kısa, net cümleler bilimsel açıklamalar için iyi sonucu verir.

• Okuyucuyu yavaşlatmayın. Dipnotlardan kaçının çünkü düşüncelerin akışını bozar ve elleriniz sayfaları çevirirken veya linklere tıklarken gözler yorulur. Jargon, moda sözcükler veya aşırı teknik dilden uzak durmaya çalışın. Aynı kelimeyi tekrar tekrar kullanmayın.

• Fazla ayrıntı vermeyin. Yalnızca uygunsa bir sıfat kullanın. Tek bir bölümde aynı şeyi üç farklı şekilde söylemeyin. Sadece bir tanesini seçin, yoksa okuyucularınız okumaktan vazgeçebilir.

• Dilbilgisi konusunda, konuşulan dil ve genel anlam, ilk taslak için genellikle kural kitaplarından daha iyi rehberlerdir. Dilbilgisel olarak kusursuz bir cümle oluşturmaktan ziyade anlaşılması daha önemlidir.

• Virgüller konuşmadaki duraklamayı belirtir. Duraklamaları bulmak için cümleyi yüksek sesle söyleyin.

• Kısa çizgiler, sadece terimleri tanımlamak için değil, aynı zamanda en önemli olduğunu düşündüğünüz maddeleri vurgulamalıdır. Parantezler, cümleleri virgüllerden daha sessiz ve nazikçe gösterir. Aşırı resmi ifadeler kullanmayın. Bir noktanın önemine dikkat çekmek için ünlem işareti kullanmayın. Bunun yerine “şaşırtıcı bir şekilde” veya “ilgi çekici şekilde” diyebilirsiniz ancak bunu abartmayın. Bu kelimeleri kağıt başına sadece bir veya iki kez kullanın.

Tonu ayarlamak ve arkadaşça bir his oluşturmak için sorular sorun ve daha az resmi dil kullanın.

Kaynak;

Nature