///

Aşkın 8 bilimsel işareti!

4 dakikalık içerik

Aşk, ummadığınız anda karşınıza çıkan, kimileri için lanet, kimileri için nimet. Aşkın belirtilerini bilimsel olarak derledik.

1) “O harika birisi!”

Aşk, bisikletli çift,

Aşık olan insanlar, aşık oldukları kişinin olumlu özelliklerine odaklanırlar. Bu durum merkezi sinir sisteminde artan dopamin ve norepinefrine hormonlarından kaynaklanır.

2) “Bağımlısı oldum!”

Bilim insanları aşık olma sürecinde yaşanan duygusal ve fizyolojik gel gitlerin uykusuzluk, iştahsızlık, öfori, kalp çarpıntısı gibi pek çok yan etkisi olduğunu ortaya çıkarmışlardır. Aslında bu yan etkiler pek çok uyuşturucu bağımlılığı ile benzer bir tablo oluşturmaktadır. Yapılan çalışmalar aşkında beyinde bağımlılık yapıcı maddelerle aynı bölgeyi uyardığını ortaya çıkarmıştır.

3) “Kafayı sana taktım!”

Yapılan araştırmalar insanların aşık oldukları zaman gün içinde %85 daha fazla “aşk objesi”ni düşündüklerini ve takıntılı olma eğilimi sergilediklerini ortaya koydu. Araştırmacıların bunun sebebinin beyinde azalan serotonin hormonu olduğunu belirtiyor.

4) “Vazgeçmem, dünya yıkılsa senden vazgeçmem!”

Aşık olan insanlar genel olarak bağlanma eğilimi göstermekteler. Araştırmacılar aşkına karşılık bulamayan insanların beyinleri fonksiyonel manyetik rezonans (fMRI) ile görüntülendiğin de beyinlerinde kokain bağımlılığı beneri bir aktivasyon gözlemlemişler. Bu durum ise red edilmiş aşıkların obsesif tutumlarına dair bir ipucu sunmakta.

5) “Pembe panjurlu evimiz olacak.”

Aşık insanlar geleceğe dair hayal kurmaya daha yatkın olmaktalar. Nörobilimci Lucy Brown yaptığı MRI çalışmaları sonucunda insanlara sevdikleri kişi gösterildiğinde hayal kurmaya başladıklarını göstermiş. Brown bu çalışmanın sonucunda şunu belirtiyor: “Aşık olunan kişiyle geleceğe dair hayaller kurmak aslında acıkınca yemek yemek kadar doğal ve yaşamsal bir sistem. İnsanoğlunun üreme güdüsü içinde önemli bir yer tutmakta.”

6) “Aşk için ölürüm (!?!).”

Aşık olan insanlar genel olarak kendilerini çok güçlü hissederler ve aşık oldukları kişi için sınırlarını zorlamaktan çekinmezler.

7) “Acaba bu elbisemi beğenecek mi?”

Araştırmalar günlük alışkanlıkların aşık olan insanlarda değiştiğini göstermiş. Günlük rutinlerimizde ufak değişiklikler ve giyinme alışkanlıklarımızla ilgili yeniliklerde net bir şekilde aşık olduğunuz ortaya çıkmakta.

8) Zıt kutuplar birbirini çeker !

2013’te Helen Fisher’ın yaptığı Being Human konferansı konuşmasında, aslında zıt kutupların birbirini çektiğinden bahsediyor. Aslında buradaki zıt kutuplar tamamen beyin kimyasındaki zıt kutuplar. Şöyleki konuşmasında testosteron yoğun ve dominant karakterlerin, östrojen ve oksitosin yoğun daha empatik kişilere aşık olduğunu anlatıyor.


http://www.beinghuman.org/mind/helen-fisher

http://jn.physiology.org/content/104/1/51


İki kadın, bir erkek ve bir bebek!