GenelGüzellikİlişkilerÖzel Haberler

Aşkın 8 bilimsel işareti!

Aşk, ummadığınız anda karşınıza çıkan, kimileri için lanet, kimileri için nimet. Aşkın belirtilerini bilimsel olarak derledik.

1) “O harika birisi!”

Aşk, bisikletli çift,

Aşık olan insanlar, aşık oldukları kişinin olumlu özelliklerine odaklanırlar. Bu durum merkezi sinir sisteminde artan dopamin ve norepinefrine hormonlarından kaynaklanır.

2) “Bağımlısı oldum!”

Bilim insanları aşık olma sürecinde yaşanan duygusal ve fizyolojik gel gitlerin uykusuzluk, iştahsızlık, öfori, kalp çarpıntısı gibi pek çok yan etkisi olduğunu ortaya çıkarmışlardır. Aslında bu yan etkiler pek çok uyuşturucu bağımlılığı ile benzer bir tablo oluşturmaktadır. Yapılan çalışmalar aşkında beyinde bağımlılık yapıcı maddelerle aynı bölgeyi uyardığını ortaya çıkarmıştır.

3) “Kafayı sana taktım!”

Yapılan araştırmalar insanların aşık oldukları zaman gün içinde %85 daha fazla “aşk objesi”ni düşündüklerini ve takıntılı olma eğilimi sergilediklerini ortaya koydu. Araştırmacıların bunun sebebinin beyinde azalan serotonin hormonu olduğunu belirtiyor.

4) “Vazgeçmem, dünya yıkılsa senden vazgeçmem!”

Aşık olan insanlar genel olarak bağlanma eğilimi göstermekteler. Araştırmacılar aşkına karşılık bulamayan insanların beyinleri fonksiyonel manyetik rezonans (fMRI) ile görüntülendiğin de beyinlerinde kokain bağımlılığı beneri bir aktivasyon gözlemlemişler. Bu durum ise red edilmiş aşıkların obsesif tutumlarına dair bir ipucu sunmakta.

5) “Pembe panjurlu evimiz olacak.”

Aşık insanlar geleceğe dair hayal kurmaya daha yatkın olmaktalar. Nörobilimci Lucy Brown yaptığı MRI çalışmaları sonucunda insanlara sevdikleri kişi gösterildiğinde hayal kurmaya başladıklarını göstermiş. Brown bu çalışmanın sonucunda şunu belirtiyor: “Aşık olunan kişiyle geleceğe dair hayaller kurmak aslında acıkınca yemek yemek kadar doğal ve yaşamsal bir sistem. İnsanoğlunun üreme güdüsü içinde önemli bir yer tutmakta.”

6) “Aşk için ölürüm (!?!).”

Aşık olan insanlar genel olarak kendilerini çok güçlü hissederler ve aşık oldukları kişi için sınırlarını zorlamaktan çekinmezler.

7) “Acaba bu elbisemi beğenecek mi?”

Araştırmalar günlük alışkanlıkların aşık olan insanlarda değiştiğini göstermiş. Günlük rutinlerimizde ufak değişiklikler ve giyinme alışkanlıklarımızla ilgili yeniliklerde net bir şekilde aşık olduğunuz ortaya çıkmakta.

8) Zıt kutuplar birbirini çeker !

2013’te Helen Fisher’ın yaptığı Being Human konferansı konuşmasında, aslında zıt kutupların birbirini çektiğinden bahsediyor. Aslında buradaki zıt kutuplar tamamen beyin kimyasındaki zıt kutuplar. Şöyleki konuşmasında testosteron yoğun ve dominant karakterlerin, östrojen ve oksitosin yoğun daha empatik kişilere aşık olduğunu anlatıyor.


http://www.beinghuman.org/mind/helen-fisher

http://jn.physiology.org/content/104/1/51


 

Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Alakalı İçerikler
Haber

Eski sevgilinizin ismi yazan somon balıkları ile ayıları besleyebilirsiniz

ekolojiHaberİlişkiler

Doğada Aşk Var!

BilimBiyokimyaBiyomimetikHaber

1 kilometrelik yapay örümcek ağı!

BilimFizikHaber

Bu kafede cep telefonu kullanılamıyor !

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir