tırnak sanatı

Bilimi tırnak sanatına çevirmek

6 dakikalık içerik

Tırnak sanatı yaparken bunu bilimle birleştirebilirsiniz.

Kolombiyalı araştırmacı Luisa Torres, bilim hikayelerini tırnak sanatında kullanıyor. Bakterilerden, kar tanelerine kadar yaptığı tırnaklara farklı bir boyut getiriyor.

NPR (ABD-Ulusal Halk Radyosu) Bilim Bürosunda yazan Torres, 24 Ağustos tarihli yazısında yaptığı işi ve bilimini anlattı. “Kadın olmayı ve tırnakları süslemeyi seviyorum” diyen Torres, devamında, “Ama aynı zamanda bir bilim insanıyım ve bilim insanları genellikle mükemmel manikürlü tırnaklara önem vermez. Tırnak sanatı, bilim insanlarını soğuk ya da ulaşılmaz olmakla ilişkilendirenler de dahil olmak üzere bazı ortak kalıp yargıları küçümseme yolum oldu.” şeklinde kendini ifade etti.

Tırnak sanatına başlama hikayesini yazısının devamında Torres açıklıyor: “Dört yıl önce bir arkadaşım bir tırnak sanatı seti satın aldıktan sonra tırnak sanatına girdim. Çeşitli tasarımlara sahip bir metal baskı kalıbı, hayvanlar, çiçekler, yiyecekler gibi, oje, bir kazıyıcı ve bir silikon zımba bulunuyordu. Oje ile kalıp üzerinde bir tasarım yapıyorum, sonra cila kazıyıcı ile kazınmış alanlara yayıyorum. Zımbayı kalıba ve ardından tırnağa bastırıyorum. Hatta ilk zamanlarımda, zımbayı kırmızı renkli tırnaklarda nasıl acemice bastırdığımı hatırlıyorum. Nihayetinde ilk denemenin ardından bazı lekeli kenarlar da olsa bir çiçek deseni yapabilmiştim. O gece kendime bir alet takımı sipariş ettim ve bir daha maniküre para harcamadım.”

Luisa Torres, Instagram hesabından (@nailsciart) tırnak sanatını paylaşıyor;

Bakterilerden kelebeklere kadar tırnak sanatı

Torres, ilk tırnak damgalama denemesinin ardından, tekniğini geliştirmek için YouTube ve Instagram’da dersler aradı. Böylece var olduğunu bile bilmediği bir dünyayı keşfettiğini belirten genç bilim insanı, kendi tırnak tasarımlarını yaratmayı sağlayan daha gelişmiş tırnak damgalama tekniklerini aradı. Torres, uygulamalarında çiçekler, kelebekler ve renkli geometrik şekiller denedi. Kar taneleri için daha sonraki bir uygulaması büyük beğeni topladı (aşağıda);

Luisa Torres, bilimini Cornell Üniversitesi‘ndeki Alzheimer rahatsızlığı üzerine çalışan bir grubun parçasıydım. Instagram’da, kök hücrelerin yaraları nasıl iyileştirmeye yardımcı olduğu gibi kavramları açıklamak için çalışan bilim iletişimcileri bulmuştum.” şeklinde açıklıyor.

Torres, bilim insanları ve tırnak sanatçılarının birbirinden tamamen bağımsız olduklarını fark ettiğini belirterek, “Bu bilim insanlarından hiçbiri tırnak sanatını platform olarak kullanmıyordu ve takip ettiğim tırnak sanatçılarının hiçbiri bilimsel tasarımlar yapmıyordu. Bir süredir bilim hakkında blog yazıyordum ama yeni bir şey denemek istedim. Bu yüzden 10 Ekim 2018’de bir Instagram hesabını açtım.” ifadelerini kullandı.

Torres, Instagram hesabında tırnak sanatını çok özel bir demografiye ulaşmak için kullanmak istediğini söylüyor; genç kızlar. Onlara, bilimin eğlenceli yanını, birçoğunun çekici bulabileceği bir sanat formu aracılığıyla göstermek istiyor.

Temaları mevsime göre seçen Torres, geçtiğimiz Ekim ayında, yarasaların insanlar ve çevre için neler yaptıklarını açıklayan bir Halloween serisi yaptı. Cornell Bitki Patolojisi Müzesi’ndeki mantar koleksiyonunun müdürü ile röportaj yaparken Torres, tırnaklarına renkli mantarlar yaptı;

Luisa Torres: “Son zamanlarda, ince fırçalar kullanarak nöron ve mikroglia gibi beyin hücre tiplerini çizmeyi deniyordum. Bu tasarımlardan birini, bu yaz stajyer olarak NPR için yazdığım bir öykü hakkında Instagram gönderisinde paylaştım. Bu da görünüşte bilinçsiz hastalarda beyin aktivitesini saptamakla ilgiliydi. Stajımın bir kısmında küresel sağlık ekibi için yazıyordum. Parazitik kurtçukları tırnak sanatıma aktardım.”

Aşağıdaki görselde soldan sağa; yassı solucan, kancalı kurt ve bağırsak kurdu görünüyor; 

Kaynak;

NPR