Haber

Bilim insanları 8 hızlı radyo patlaması keşfetti

hızlı radyo patlaması

Hızlı radyo patlamaları (FRB‘ler), olarak bilinen güçlü sinyaller, uzun yıllardır astronomaların ilgisini çekiyor. FRB’ler, milisaniyelik parlayan, göğün her yerinden ve galaksinin dışından patlamış gibi görünen yüksek enerjili sinyallerdir. Kanada’daki bilim insanları, uzayın derinliklerinden gelen sekiz radyo sinyali tespit etti.

Kanada Hidrojen Yoğunluğu Haritalama Deneyi (CHIME projesi) radyo teleskopu kullanılarak yapılan son keşifler, gizemin çözülmesine yardımcı olabilir. Astronomlar, analiz için mevcut veri setini artırmayı planlıyor.

Bilim insanları ilk FRB’yi 2007 yılında tanımlamıştı ve patlamanın kaynağı belirlenememişti. Bu patlamaların nedenine ilişkin bilim insanları, onlarca spekülasyon üzerinde duruyor. Örneğin kimi bilim insanları yıldızların çarpışmasından kaynaklandığını tahmin etmekte. Bu patlamaların hangi galaksiden geldiğini bulmak, gizemin kilidini açmak için büyük önem taşıyor. Ancak bilim insanları, patlamaların kökenlerinin izini sürebilmenin çok zor bir iş olduğunu söylüyor. Bu ayki keşiflerden önce kaydedilen 75 FRB’den sadece ikisinin tekrarlayıcı olduğu bulundu. 2019’un başlangıcında, FRB 121102 tekrar tekrar yanıp sönerken görüldü. Ocak ayında, tekrar eden ikinci bir FRB (FRB 180814) daha keşfedildi.

Bazı FRB’ler volkanlar gibi daha aktif

hızlı radyo patlamaları

Bir sanatçının hızlı radyo patlaması izlenimi. Kaynak; OzGrav, Swinburne University of Technology

2019 yazında, Avustralya’daki Australian Square Kilometre Array Pathfinder de tekrar eden bir FRB keşfetti. Ağustos ayında keşfedilen sekiz FRB ile toplam tekrar eden FRB sayısı 11’e çıkarak, önemli bir artış yaşandı. Bu oldukça geniş veri setinden yararlanarak, bilim insanları yeni ve heyecan verici teorileri test edebilir. Science Alerte göre, Harvard-Smithsonian’dan astrofizikçi Vikram Ravi, geçen ay tüm FRB’lerin bazılarının diğerlerinden daha aktif olmakla birlikte ‘volkanlara’ benzer şekilde tekrarlandığını açıklamıştı.

Şimdi FRB’lerin sayısındaki ani artış aynı zamanda, bilim insanlarının FRB’leri karşılaştırarak yineleyen FRB’ler arasındaki farklara ve benzerliklere bakabilecekleri anlamına geliyor. McGill Üniversitesi’nden Ziggy Pleunis, ScienceAlert’e yinelenen FRB’leri karşılaştırarak neleri öğrenilebileceğimizi anlattı: “Kaynaklar arasında kesinlikle farklar var” diyen Pleunis, devamında, “Bazıları diğerlerinden daha aktif. FRB 121102‘den patlamaların çok kümelenebileceğini zaten biliyorduk. Bazen saatlerce patlamaz ve kısa sürede birden fazla patlama yapar. Aynı şeyi FRB 180916.J0158 + 65 için de gözlemledik.” ifadelerinde bulundu.

Toronto Üniversitesi’nden astronom Bryan Gaensler, CHIME projesindeki deneyimleri hakkında şu sözleri dile getirdi: “25 yıllık astronomi araştırmasında kuşkusuz üzerinde çalıştığım en heyecan verici proje oldu.”

CHIME araştırmacıları, 2018’de FRB’leri aramaya başladı ve şimdiye kadar yüzlerce tekrarlamayan FRB keşfetti. Ekip, British Columbia Üniversitesi, Toronto Üniversitesi, McGill Üniversitesi ve Kanada Ulusal Araştırma Konseyi‘nden (NRC) 50 bilim insanından oluşuyor.

Kaynak;

Unilad

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
Bilim İnsanlarıÖzel Haberler

Nüzhet Gökdoğan

Bilim İnsanlarıSöyleşiler

Ay Dede masallarının ideallerine ışık tuttuğu astrofizikçi; Tuğça Şener

Haber

Panellerden gökyüzü gözlemlerine Bursa Amatör Astronomi Kulübü

Bilim İnsanlarıÖzel Haberler

Galileo Galilei

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir