Haber

Ne nesli tükeniyor ne de beyaz renkli; Beyaz gelincik bir tür değil!

Beyaz gelincik

Geçtiğimiz haftadan beri birçok ana akım medya organının “nesli tükenmek üzere olan” ifadesiyle paylaştığı “beyaz gelincik” hakkında kısa bir araştırma yaptık. İddia edildiği şekilde bu ifadenin yanlış olduğu ve üstelik nesli tükenmesi gibi bir durumun olmadığı anlaşıldı.

Evrimsel biyolog Emrah Çoraman, ana akım medyanın da ortak olduğu bu “beyaz gelincik” yalan haberinin üzerine Twitter hesabı üzerinden birkaç alıntı tweet attı. Çoraman, “Gelincikler kışın renk değiştirip beyazlara bürünüyor. Hatta adları da bu sebepten gelincik.  Avrasya’da yaygın bir tür; koruma statüsü “asgari endişe.” Bilimsel adı: Mustela nivalis” şeklinde bir tweet ile dikkatsizce ve peşi sıra yapılmış bu tür haberlere yorum atsa da ana akım medya aynı yayınına devam etmekte.

Emrah Çoraman, ilk tweetinin ardından ikinci bir tweet atarak, beyaz gelinciklerle ilgili haberlere ithafen nükteli bir paylaşım yaptı.

“Beyaz gelincik” haberleri önce geçtiğimiz hafta Tunceli’de ardından bu hafta ise Gümüşhane’de görüntülendi iddiası ile gündeme geldi. Haberlerin kaynağı olarak da Gümüşhane’de yaşayan doğa fotoğrafçısı Metin Aydın ve Tunceli’de görüntüleyen kişi olarak ise Mutlu Akın isimli vatandaş gösterildi.

Beyaz gelincikli haberler üzerine vatandaşlar da sosyal medyadan mizahi paylaşımlar yaptı. Vatandaşların hedefinde bilinçsizce yapılan beyaz gelincik haberleri vardı.

IUCN’den türün korunma durumu ve detaylı bilgisi bu kaynaktan incelenebilir.

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
DoğaÖzel Haberler

Rönesans Tablolarındaki Gelincikler

Haber

Kakım - Büyük Gelincik

Haber

Başkanlık seçimleri deepfake manipülasyonlarına karşı hazırlıklı mı?

HaberRöportaj

İşte Twitter'ın bilim fenomenleri

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: