Betül Kaçar kimdir
/

Betül Kaçar’ın lider olduğu proje NASA Astrobiyoloji Araştırma Merkezi’ne seçildi

Astrobiyolog Dr. Betül Kaçar, yeryüzünde kalıntı bırakan mikro-boyuttaki canlıların biyolojik yapısını araştırarak laboratuvarda canlandırdığı geçmişe dair biyolojik yaşamı, Güneş sistemi ve dışındaki gezegenlerden elde edilen veriler ile karşılaştırıp evrendeki yaşamın izlerini sürüyor.

8 dakikalık içerik

NASA Astrobiyoloji Programı tarafından Dr. Betül Kaçar’ın ekibinin de olduğu toplamda sekiz astrobiyoloji laboratuvarı desteklenecek. NASA, 9 Kasım 2020 günü bir duyuru yaparak, Disiplinlerarası Astrobiyoloji Araştırma Konsorsiyumu’na seçilen araştırma ekiplerini ve çalışma alanlarını açıkladı. NASA için Dr. Betül Kaçar ve ekibi, ilk 2 milyar yılın biyolojisini araştıracak ve yaşamın neden nitrojen kullandığını bulmaya çalışacak. 

NASA Astrobiyoloji Programı, Disiplinlerarası Astrobiyoloji Araştırmaları Konsorsiyumu (ICAR) için sekiz yeni ekip seçtiğini açıkladı. Arizona Üniversitesinde astrobiyoloji çalışmalarını sürdüren Profesör Dr. Betül Kaçar’ın ekibi de NASA Astrobiyoloji Programı’na seçildi. Bu ekiplerin araştırma alanları, kozmik kökenlerden gezegensel sistem oluşumuna, yaşamın kökenlerine ve evrimine ve Dünya’nın ötesinde yaşam arayışına kadar astrobiyoloji çalışmalarını kapsıyor. NASA Astrobiyoloji Programı’nın amacı, evrendeki yaşamın kökenleri, evrimi ve dağılımını incelemek. Program, NASA’nın Güneş sistemimizi ve ötesini keşfetmesinin merkezinde yer alıyor ve yaşamın kökeni ve erken evrimi, yaşamın farklı ortamlara uyum sağlama potansiyeli ve başka yerlerdeki yaşam üzerindeki etkileri hakkındaki araştırmaları destekliyor. 

NASA’nın Gezegen Bilimi Bölümü Direktörü Lori Glaze, programa ilişkin yaptığı açıklamada, “Astrobiyoloji araştırma portföyüne yapılan bu eklemelerden heyecan duyuyoruz. Astrobiyoloji topluluğu büyümeye devam ediyor ve NASA’nın Bilim Görevleri Müdürlüğü uçuş görevlerinin planlanması ve uygulanmasına katkılarını artırıyor. Bu yeni ekipler, astrobiyoloji hedeflerinin gelecekteki görevlere uyumlu bir şekilde entegre edilmesini sağlamanın merkezinde yer alıyor.” dedi. 

Dr. Betül Kaçar da dahil olmak üzere ödül alan ekiplerin tamamı;

  • Betül Kaçar, Arizona Üniversitesi: Yaşam Ne İstiyor: Elementlerin doğal seçilimini keşfetmek
  • Daniel Apai, Arizona Üniversitesi: Uzaylı Dünyalar: En Yakın Hangi Gezegensel Sistemde Yaşanabilir Gezegenler ve Yaşam Olma İhtimali En Yüksek?
  • Kevin Stevenson, Johns Hopkins Uygulamalı Fizik Laboratuvarı: M-cüce Fırsatı: Yakın Civardaki M-cüceleri ve Yaşanabilir Bölge Gezegenlerini Karakterize Etmek
  • Timothy Lyons, California Üniversitesi, Riverside: Alternatif Dünyalar – Tespit Edilebilir Biyosfer Nasıl Oluşturulur ve Sürdürülür?
  • Burckhard Seelig, Minnesota Üniversitesi: Karmaşık bir biyokimyasal sistemin ortaya çıkışı: Kodlanmış protein sentezine giden yolun evrimsel yönleri
  • Sara Walker, Arizona Eyalet Üniversitesi: Gezegensel Sistemlerin Biyokimyası
  • Donald Burke, Missouri Üniversitesi: RNA’yı Canlandırmak – Biyolojik Katalizin Ortaya Çıkışı
  • Natalie Batalha, California Üniversitesi, Santa Cruz: Uçucuları Takip Edin: Proto-gezegensel disklerden dış gezegen atmosferlerine kadar yaşanabilirlikle ilgili kimyasal türlerin izini sürmek

Dr. Betül Kaçar’ın ekibi NASA Astrobiyoloji Programı’nda ne yapacak?

betül kaçar
Dr. Betül Kaçar

Dr. Betül Kaçar’ın araştırma programı, astrobiyoloji arama stratejilerini bilgilendirmek için yer ve yaşam bilimleri disiplinlerini birleştirebilecek deneysel ve analitik uzmanlığa sahip yeni bir bilim insanı grubu yetiştirecek. Yaşamın temel niteliklerini birbirinden ayırabilmek, bilim insanlarının yaşanabilirlik fikirleri ve diğer dünyalarda yaşam arayışı üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olacaktır. 

Dr. Betül Kaçar ve ekibi, günümüzdeki canlıların atası olan tek hücreli fenotiplerini (görünüş ve işleyiş) yeniden canlandırmayı amaçlıyor. Kaçar’ın ekibi, yaşamın kökenlerini ve evrendeki dağılımını, evrimin moleküler mekanizmalarını inceliyor. Ekip, ekstrem ortamlarda ve uzak yerlerdeki mikropların izini sürmeye çalışıyor. Ayrıca araştırmacılar, proteinlerin ilkel versiyonlarının değişimini de araştırıyor. Dr. Kaçar’ın laboratuvarı filogenetik (evrimsel) yöntemler kullanarak, antik DNA’yı yeniden yapılandırmak için yeni bir yöntemi deneyimliyor. Ekip, canlandırmaya çalıştıkları antik tek hücreli canlıların fenotipleriyle uzay yaşamına ışık tutmak ve biyoimzalar bulmak istiyor.

Dr. Betül Kaçar, Twitter’da yaptığı paylaşımla, “Çok güzel bir haberi paylaşmak istiyorum. Projemiz NASA’nın yeni oluşturduğu astrobiyoloji merkezlerinden biri olarak seçildi. Önümüzdeki 5 sene boyunca evrendeki yaşam arama çalışmalarına yön verecek 12 araştırma grubundan oluşan bir ekibi yöneteceğim.” dedi.

Dr. Kaçar, tweetinin devamında ise çalışmanın ayrıntılarını anlattı: “İlk 2 milyar yılın biyolojisini araştıracak, yaşamın neden nitrojen kullandığını soracak, cevapları hem labda, hem arazide, yapay hem deneysel sistemlerle araştıracağız. Öğrendiklerimizi evrendeki yaşanabilirliğini anlamak için uygulayıp, NASA’nın çalışmalarına destek olacağız. Bu konuma seçilen en genç insan olmanın mutluluğunu (ve bunu biliyor olmanın naçizane stresini) yaşıyorum. Hayallerinizin sınırlarını ancak kendinizin çizebileceğini hatırlatıyorum. Çok çalışın, inat edin, direnin. Hadsız hayaller kurun. Daha da güzel haberlerde görüşmek üzere!”

Kaynaklar;

Arizona Üniversitesi 

NASA

Arizona Üniversitesi – Dr. Kaçar’ın ekibi