Baykonur üssü

Baykonur Üssü’nde her kozmonot bir ağaç dikiyor

3 dakikalık içerik

Baykonur Üssü’nden uzaya gidecek olan kozmonotlar ve astronotlar roketle fırlatılmadan önce ilginç gelenekleri yerine getiriyorlar. Bu ilginç gelenklerde biri de her kozmonot için bir ağaç geleneği! Pek çok kozmonot ve astronotun Baykonur Üssü’nde ağacı bulunuyor. En büyük ağaç ise geleceği başlatan Yuri Gagarin’in ağacı.

Rusya Baykonur Kosmodrom‘da geçmişi Yuri Gagarin‘e dayanan bir gelenek olarak her kozmonot uzaya çıkmadan önce ağaç dikiyor. Rusya Baykonur Kosmodrom’u astronot ve kozmonotların Uzay’a hazırlandıkları ve Dünya’da günlerini geçirdikleri son yer. Burada astronot ve kozmonotlar uzaya fırlatılmadan önce kapı imzalamadan, ağaç dikmeye kadar çeşitli ritüeller ve gelenekleri de gerçekleştiriyor. Yuri Gagarin’in hatırası olarak yapılagelen değişik ve ilginç ritüellerden biri ise ağaç dikme ritüeli.

Baykonur Kosmodrom’unda astronot ve kozmonotlar uzaya fırlatılmadan önce Kozmonot Otel’de konaklıyorlar. Bu otelin arka bölgesinde ise geleneğin yaşatıldığı ağaçlık alan bulunuyor. Kozmonot Yolu olarak isimlendirilen bir yolun kenarına dikilen her ağacın önünde kozmonotların isimlerinin ve ağaçların dikiliş tarihinin yer aldığı plakalar bulunuyor.

Yuri Gagarin’in 1961’de dikilen ağacı buradaki en büyük ve en yaşlı ağaç. Peki çok ziyaretçi Yuri Gagarin ağacını ziyaret ediyor ve fotoğraf çektiriyor.

Her ağaç, uzaya gidişten hemen önceki günlerde astronotlar ya da kozmonotlar tarafından dikiliyor. Uzaya yeni giden astronotların ağaçları henüz küçük fidanlar.

Kozmonotların yanı sıra, diğer milletlerden astronotlarda ağaç dikme geleneğine katılıyor. Geçtiğimiz günlerde Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) astronotu olarak Al-Mansoori Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilen ilk Arap oldu. Al-Mansoori de ağaç dikme geleneğine katıldı ve Kozmonot Otel’in arkasındaki alana ağacını dikti.

Hazzaa Al-Mansoori’nin Instagram paylaşımı;

NASA astronotu Andrew Morgan, Instagram’da, ağaç dikme geleneğinde çekilen fotoğraflarını paylaştı;

Baykonur Uzay Üssü’nden kareler için “Uzay yarışlarının başladığı yer; Baykonur” haberini okuyabilirsiniz.

Kaynak;

MetinESA