BilimHaber

Batu Ülker , Doğanın Ölümcül Güçlerini Çekiyor

Batu Ülker kimdir? Bu soruyu soruyorsanız, hemen sizi Batu’nun Youtube kanalına davet ediyoruz. Batu, bilimsel konularda videolar çeken genç bir arkadaşımız. Özellikle ilgilendiği konu ise toksikoloji. Baldıran zehirinden, kutu deniz anasına, tetrodotoksin siyanüre pek çok toksikoloji konusunu ele alıyor Batu Ülker videolarında. Sadece toksinleri değil, toksinlerin geldiği canlıları da belirtmeyi unutmuyor.

Örneğin konodotoksinden bahsederken koni salyangozundan, ya da örümcek zehirinden bahsederken huni örümceğinden bahsediyor. Tüm bu konuları bilimsel olarak inceleyen Batu, zehirlerin nasıl hayat kurtarıcı olabileceğini de anlatıyor. Hatta toksikoloji yarışması düzenlediği videoları da bulunuyor. Ayrıca merak edilen toksinleri kendilerine gönderenler için bunları anlatabileceğini de belirtiyor.

Batu sadece toksikoloji konularını ve zehirleri ele almıyor videolarında. Ebola virüsü, AİDS, radyo aktif elementler ve doğada yaşam gibi daha farklı konuları da ele alıyor. Bilimin insanlık için daha karanlık tarafında kalan bu konuları derinlemesine videolarında işliyor Batu Ülker.

Batu Ülker yaşıtlarından çok farklı!

Batu’nun dikkat çekici en önemli özelliği ise, pek çok çocuk sadece oyun videoları çekerken, Batu’nun belirli bilimsel konular üzerine merak geliştirmesi ve bunları araştırıyor olması. Sadece araştırmak ve öğrenmekle yetinmeyen Batu ayrıca bu konularda edindiği bilgileri izleyicileriyle de düzenli olarak paylaşıyor.

En son videosunu 5 ay önce yayınlamış olması pek çok takipçisini üzmüş durumda. Böyle bir çalışma yapmış olmasından dolayı Batu arkadaşımızı tebrik ediyoruz ve videolarının devamını bekliyoruz.

Geleceğin kimyacısı belki de Nobel adayı bile olabilecek kişisi Batu ya da Batu’nun videolarını izleyerek ilham alan gençlerden neden çıkmasın? Gençlerin ve çocukların ilgi alanlarını farklı konularda da geliştirmeleri, bu konularda araştırma yapmaları ve bunları yaygınlaştırmalarının önemini tekrar hatırlatmakta fayda görüyoruz. Sadece yaygınlaştırılması değil aynı zamanda desteklenmesi gerektiğini de vurgulamalıyız. Çünkü yaz aylarında “Bilim Sokağı” ismini verdiği youtube kanalında bilimsel eğlenceli videolar yayınlayan 11 yaşındaki arkadaşımız kimi kötü niyetli youtube kullanıcıları tarafından hor görülmüştü ve sözlü saldırılara uğramıştı. Şu anda bu arkadaşımınızın kanalının kapalı olduğunu da üzülerek belirtmek isteriz.

Güncelleme:

Batu yeni videolarını yayınlamaya başladı. Takipçilerine duyurulur.

Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir