gergedan

Batı Bengal’de gergedan nüfusu rekor seviyelerde

6 dakikalık içerik

Hindistan’ın Batı Bengal eyaletinde Şubat ayında yapılan gergedan sayımında, gergedan nüfusunun rekor seviyelere ulaştığı belirlendi. Jaldapara Ulusal Parkı’ndaki 2015 sayımında 204 olan gergedan sayısı 231’e, Gorumara Ulusal Parkı’nda ise 49 olan sayı 52’ye çıktı.

Yetkililer her iki parktaki gergedan sayısını, 1920’lerdeki ilk sayımlardan beri kaydedilen en yüksek seviyede olduğunu söyledi.

Yükselen gergedan sayılarını teşvik etmekle birlikte çevreciler, her iki parktaki çarpık cinsel ilişki oranları, otlatma alanlarının azlığı ve kaçak avlanma tehdidi ile ilgili endişelerini dile getirdi.

Jaldapara’daki nüfus sayımı 15 ve 16 Şubat tarihlerinde 300’den fazla park personeli ve STK üyesi ile kimi gözlemcilerin katılımıyla yapıldı. Toplamda, 97 erkek (68 yetişkin, 23 alt yetişkin ve altı buzağı), 91 dişi (56 yetişkin, 27 alt yetişkin, sekiz buzağı) ve cinsiyeti teşhis edilemeyen 43 gergedan Jaldapara’da doğrudan görüldü. Park müdürü Manish Yadav, aslında toplam 237 gergedan sayıldığını, ancak yetkililerin altı gergedanın iki kez sayıldığını düşünmelerinden dolayı sayıyı 231 olarak kaydettiklerini söylüyor.

Gorumara Ulusal Parkı’ndaki nüfus sayımı, bitişiğindeki Chapramari Doğal Yaşam Korunağı ve Jalpaiguri rezerv orman alanlarını da kapsayarak 12 ve 13 Şubat tarihlerinde yapıldı. Gorumara’nın orman memuru Nisha Goswami, gergedan nüfusunun 25 erkek (18 yetişkin, dört alt yetişkin, üç buzağı), 17 dişi (15 yetişkin, iki alt yetişkin) ve cinsiyeti belirlenemeyen 10 gergedan olarak ifade etti.

Manuel sayıma ek olarak, WWF ve Hindistan Yaban Hayatı Enstitüsü’nün (WII) ekipleri, küresel Gergedan DNA İndeksleme Sistemi’nin (ya da RhoDIS) bir parçası olan gergedanların genetik imzalarının bir veritabanını oluşturmaya yardımcı olacak gergedan gübre örneklerini topladı. WII üyesi bilim insanı Samrat Mondol, “Bu sistemi kullanarak, bir veri tabanı oluşturmak için kaçak avcılık vakaları da dahil olmak üzere vahşi yaşamdan birçok gergedan DNA’sı topladık. Bu verilerle, eşleştirilen kaçak avcıların yargılamasında bilimsel kanıtlar da ortaya koyuyoruz.” dedi.

Mondol, Hindistan’da bir yılı aşkın süredir devam eden bu proje sayesinde, sekiz kaçak avcılık vakasının mahkemede başarılı bir şekilde kovuşturulduğunu söyledi. Özellikle komşu eyaletlerden Assam’da bulunan ülkenin en büyük gergedan nüfusuna sahip Kaziranga Ulusal Parkı’ndaki sert yasal önlemler, avcıları bu parklara itiyor. Yetkililer, 2015 nüfus sayımından beri Jaldapara’daki kaçak avcılar tarafından sekiz gergedanın öldürüldüğünü ve Gorumara’da en az iki gergedanın aynı dönemde boynuzları için öldürüldüğünü ifade ediyor.

gergedan
Foto; Debabrata Bardhan
1920’lerden beri en yüksek nüfus

Her iki parkta da, bir asır önce kayıt tutmaya başlandığından bu yana mevcut nüfus sayıları en yüksek seviyelerde. 1920’de Jaldapara’da 200 gergedan vardı ancak bu sayı 1986’da 14’e düştü. Gorumara’da ise durum daha vahimdi. 1920’de yaklaşık 12 olan gergedan nüfusu, 1986’da sekize kadar düştü.

Gergedanların sayısındaki artışa rağmen endişe duyulmasının sebeplerinden biri de cinsiyet oranları. Erkek gergedan sayısı her iki parktaki dişi sayısına eşit veya fazla. Nüfus artışını en üst düzeye çıkarmak için uzmanlar, ideal cinsiyet oranının her üç dişi için bir erkek olarak gösteriyor.

Gergedanların yanı sıra, her iki parkta da büyük oranda Hint bizonu popülasyonları ve çeşitli geyik türleri var.

Uluslararası Gergedan Vakfı’nın Asya koordinatörü Bibhab Kumar Talukdar “Nüfus artışı kesinlikle olumlu bir adım ve kaçak avlanma kontrol edilirse sayılar daha da artacak. Her iki park hala 40-50 gergedana daha yuva olabilecek kapasitede ve hükümet artık otlak yönetimine odaklanmalıdır.” dedi.

Çevreciler otlakların azalma tehlikesine karşın, olumlu bir gelişmenin olduğunu da bildiriyor. Otlak alanları sağlamak ve eyaletin büyümekte olan gergedan nüfusunun cinsiyet oranını dengelemek için, Jaldapara’nın yaklaşık 30 kilometre güneyinde yeni bir habitat geliştirme planları var.

Kaynak; Mongabay