Haber

Bataklıktan kurtarılan oğlak Kazdağları eylemlerinin simgesi oldu

Kazdağları altın arama

Kazdağları yakınındaki altın arama faaliyetleri tepki çekmeye devam ediyor. Son olarak bölgede kurtarılan bir oğlak, eylemlerin simgesi haline geldi.

Altın arama çalışmalarını yürütüldüğü Çanakkale Kirazlı’nın yakınındaki Kazdağları’nda bir oğlak, bataklıkta mahsur kalmış halde bulundu. Siyanür kullanımı ve 195 bin ağacın kesildiğine yönelik iddiaların ardından, binlerce vatandaş bölgede yürüyüş düzenleyerek eylem yapıyor. Geçtiğimiz gün büyük buluşma esnasında, maden ocağındaki bataklıkta vatandaşlar çamura bulanmış halde olan bir oğlağı kurtardı.

kazdağları bataklıkta bulunan oğlak

Foto; Sözcü

Balaban tepesindeki maden şantiye sahasında buluna oğlağa, “Balaban” ismi verildi. Oğlağın, 3 gündür aç ve susuz olduğu düşünülüyor. Sözcü’den Mehmet Andaç’ın haberine göre, Balaban, bataklıktan kurtulduktan sonra veterinerde tedavi altına alındı. Tedavisinin ardından Balaban, yeniden kamp alanına bırakılacak.

Kazdağları bataklıkta bulunan oğlak

Foto; Sözcü

Bataklıktan kurtarılan oğlak, bölgedeki tartışmalı altın arama çalışmalarına yönelik eylemlerin simgesi haline geldi. Çünkü çalışmalara tepki gösteren vatandaşlar, altın arama faaliyetlerinin, eğer iddialar doğru ise siyanür kullanımının bölge üzerinde tahrip edici sonuçlarını dile getiriyordu. Kesilen ağaçlar ve altın madenine ulaşmak için toprağın kaldırılması birçok canlı için evlerinin yok olması anlamına geliyor.

Kazdağları oğlak kurtarıldı

Foto; Sözcü

5 Ağustos günü binlerce vatandaş, Su ve Vicdan Nöbeti için çalışmaların yürütüldüğü bölgede toplanarak, eylem yaptı.

Kaynak;

Sözcü

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
Haber

TEMA Fazıl Say konserinin şehir merkezinde yapılmasını istiyor

Haber

Kirazlı altın arama çalışmaları - Siyanür kullanılıyor mu? 195 bin ağaç kesildi mi?

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir