Başka Dünyalarda Canlı Mahlukat Var Mıdır bilim-kurgu eseri

“Başka Dünyalarda Canlı Mahlukat Var Mıdır?” – İlk bilim-kurgu eserimiz modern Türkçe’siyle okuyucuya sunuldu

4 dakikalık içerik

“Başka Dünyalarda Canlı Mahlukat Var Mıdır?” 101 yıl sonra tekrar kitap severlerle buluştu. Türkiye’nin ilk bilim-kurgu eseri, aradan geçen bir asırın ardından ilk defa Latin harfleriyle yazılarak okuyucuyla buluştu. Veteriner Hekim ve bakteriyolog Osman Nuri Eralp‘in 1918 yılında yazdığı “Başka Dünyalarda Canlı Mahlukat Var Mıdır?” isimli kitap, modern Türkçe olarak yazıldı. 101 yıl önce yayınlanan ve o zamanlar ismi Fenni Roman olan bilim kurgu romanı “Başka dünyalarda hayat var mıdır?” sorusu etrafında cevaplar arıyor. Gezegenler, gezegenlerin oluşumları gibi konuları ele alarak başlayan kitap, canlılığı varoluşunu, gelişimini ve sonlanışını anlatan fikirleri anlatıyor.

Osman Nuri Eralp

Bilge Kösebalaban tarafından keşfedilen eser, yazar Merve Köken tarafından Latin harfleriyle kaleme alındı. Kitap ilk kez Şirket-i Mürettibiye Matbaası’nda basıldı ve şimdi de Karakarga Yayınları’nın atılımı sayesinde kitapçılardaki yerini aldı. “Başka Dünyalarda Canlı Mahlukat Var Mıdır?”, ülkemizin belki de en eski bilimkurgu eseri (bilimsel araştırma olduğu da iddia ediliyor) olarak gösteriliyor.

Osman Nuri Eralp

1876 doğumlu olan Osman Nuri Eralp, bakteriyoloji ve kimya alanlarında uzman. Mekteb-i Tıbbiye-i Mülkiye mezunu Eralp, Paris Sorbonne ve Institut Pasteur’de eğitim alan bir bakteriyolog ve veteriner hekimdir. Türkiye’nin ilk ve önde gelen veteriner hekimlerinden olmuş, bakteriyoloji alanında önemli çalışmalar yapmıştır.

Başka Dünyalarda Canlı Mahluk Var Mıdır? tanıtım yazısı: 

“Bu dünyalarda canlı yaratık var mıdır? Şüphesiz böyle bir sorunun cevabı lazımdır, dediğimiz sürece hayat neden sadece dünyamızda oluşmuş olsun? Bu âlemlerin ortasında, bu dünyaların hepsi birdir. Toz kadar olan Dünya’mızda hayat, canlı yaratık olsun da, onlarda olmasın? Onlar bu dünyadan küçük müdür? Onlar bu dünyadan ilerleme bazında farklı mıdır? Hayır, bu bahsedilen dünyamız gibi hep birbirinden doğmuştur. Hepsi birbirinin anası, babası, hepsi birbirinin kardeşidir. İşte bu soruya karşı bugün kesin cevap verilmiş: Her âlemin kendine özgü, kendi doğal şartlarına göre oluşmuş canlısı, canlı yaratığı vardır.”

Başka Dünyalarda Canlı Mahlukat Var Mıdır?
“Başka Dünyalarda Canlı Mahlukat Var Mıdır?” İlk Türkçe bilim-kurgu eserinin kapağı.

Kaynak; Karakarga Yayınları

Kayıp Rıhtım