HaberTürkiye

Başbük İlk ve Ortaokulu bilim kütüphanesi için desteklerinizi bekliyor

Başbük İlk ve Ortaokulu öğretmenleri, bilim insanlarımızın da desteğiyle okulda fosil müzesi açtı.

Foto; Başbük İlk ve Ortaokulu Twitter hesabı

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesi Başbük mahallesinde bulunan küçük bir okul düşünün. Okulun öğretmenleri, geçtiğimiz yıldan beri öğrencilerle fosil toplayarak, bu yıl fosilleri mini müzeye dönüştürdü. Projeye imzasını atan okulun öğretmenlerinden Ahmet Yılmaz, Siverek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından takdir edildi.

Foto; Başbük İlk ve Ortaokulu Twitter hesabı

Milliyet‘te yer alan bir habere göre okulun Sosyal Bilgiler öğretmeni Ahmet Yılmaz, çevrede gördüğü taşları öğrencileri ile topladı. Yılmaz, taşların fotoğraflarını ve ölçülerini üniversitelerde görev yapan jeologlara gönderdi. Jeologlar, taşların yaklaşık 50 milyon yıllık deniz kabukluları olduğunu söyleyince Yılmaz öğretmen, okulda mini bir fosil müzesi oluşturdu.

Siverek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Twitter’daki paylaşımında, “Başbük Mahallemizde bulunan okulumuzda mahalleden toplanan 50 milyon yıllık fosillerle okulda mini müze kuran öğretmen ve idarecilerimizi tebrik ediyoruz.” şeklinde ifadelerde bulunmuştu.

Almanya’daki Berlin Doğa Tarihi Müzesi’nde evrimsel biyoloji alanında doktora sonrası araştırmacı olarak görev yapan Dr. Emrah Çoraman, konuyu yakından takip ediyor.

Foto; Başbük İlk ve Ortaokulu Twitter hesabı

Emrah Çoraman, fosillerin sergilenmeye başlanmasından hemen sonra, bir tweet atarak duyurmuştu. Çoraman, Şanlıurfa Siverek’ten, Başbük köyü ortaokulu öğrencileri ve öğretmenleri Ahmet (Yılmaz) hocanın topladığı fosilleri hatırladınız mı? Gönenç Göçmengil’in desteğiyle türler tanımlandı. Şimdi haber aldım; okulda mini müze halinde sergileniyorlar. Tebrikler!” dedi. 

Başbük İlk ve Ortaokulu’nda minik astronomlar gözlem yaptı

Fosil müzesinin yanı sıra önemli gün ve haftalarda etkinlikler düzenleyen okul, geçtiğimiz günlerde gökyüzü gözlemine de imzasını attı. Başbük İlk ve Ortaokulu, Twitter hesabından bir paylaşım yaparak, “Işık kirliliğinin az olduğu köyümüzde akşam karanlığında bir araya gelemememize inat sabahın ilk saatlerinde küçük astronomlarımız iş başında.” dedi.

Bilim kütüphanesi desteklerinizi bekliyor!

Son olarak Başbük İlk ve Ortaokulu, bilim sınıfı / kütüphanesi açabilmek için destek bekliyor.

Foto; Başbük İlk ve Ortaokulu Twitter hesabı

Başbük İlk ve Ortaokulu’nda öğretmenlik yapan Ahmet Yılmaz, fosil müzesinin ardından şimdi de bilim kütüphanesi açmak için kolları sıvadı. Ankara’dan jeoloji mühendisi Burcu Turan, Başbük İlk ve Ortaokulu’na destek verenler arasında bulunuyor. Burcu Turan, bir tweet atarak, okulun bilim kütüphanesini oluşturabilmek için bilimsel kaynaklara ihtiyacı olduğunu duyurdu.

Okula kütüphane açılabilmesi için;

İlk ve ortaokul düzeyinde,

  • Bilim kitabı / dergisi / posteri,
  • Dinozor, gezegen vb. bilim içerikli oyuncaklar,
  • Fosil ve doğal taş örnekleri gerekiyor.

24 Aralık 2019 Pazar gününe kadar kampanyaya destek olabilirsiniz.

Ahmet öğretmene, Dr. Emrah Çoraman’dan destek geldi. Emrah Çoraman, bilim kütüphanesi kampanyasına 3 adet fosil tanımlama kitabı ile destek verdiğini söyledi.

Bilim kütüphanesi desteklerinizi bekliyor!

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
DuyurularHaberTürkiye

Başbük İlk ve Ortaokulu için destekler devam ediyor - Bilim Sınıfı kuruluyor

Haber

Bu canlı #HangiTür hocam?

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir