/

Başbük İlk ve Ortaokulu bilim kütüphanesi için desteklerinizi bekliyor

5 dakikalık içerik

Başbük İlk ve Ortaokulu öğretmenleri, bilim insanlarımızın da desteğiyle okulda fosil müzesi açtı.

Foto; Başbük İlk ve Ortaokulu Twitter hesabı

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesi Başbük mahallesinde bulunan küçük bir okul düşünün. Okulun öğretmenleri, geçtiğimiz yıldan beri öğrencilerle fosil toplayarak, bu yıl fosilleri mini müzeye dönüştürdü. Projeye imzasını atan okulun öğretmenlerinden Ahmet Yılmaz, Siverek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından takdir edildi.

Foto; Başbük İlk ve Ortaokulu Twitter hesabı

Milliyet‘te yer alan bir habere göre okulun Sosyal Bilgiler öğretmeni Ahmet Yılmaz, çevrede gördüğü taşları öğrencileri ile topladı. Yılmaz, taşların fotoğraflarını ve ölçülerini üniversitelerde görev yapan jeologlara gönderdi. Jeologlar, taşların yaklaşık 50 milyon yıllık deniz kabukluları olduğunu söyleyince Yılmaz öğretmen, okulda mini bir fosil müzesi oluşturdu.

Siverek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Twitter’daki paylaşımında, “Başbük Mahallemizde bulunan okulumuzda mahalleden toplanan 50 milyon yıllık fosillerle okulda mini müze kuran öğretmen ve idarecilerimizi tebrik ediyoruz.” şeklinde ifadelerde bulunmuştu.

https://twitter.com/siverekmem63/status/1188815623574429697

Almanya’daki Berlin Doğa Tarihi Müzesi’nde evrimsel biyoloji alanında doktora sonrası araştırmacı olarak görev yapan Dr. Emrah Çoraman, konuyu yakından takip ediyor.

Foto; Başbük İlk ve Ortaokulu Twitter hesabı

Emrah Çoraman, fosillerin sergilenmeye başlanmasından hemen sonra, bir tweet atarak duyurmuştu. Çoraman, Şanlıurfa Siverek’ten, Başbük köyü ortaokulu öğrencileri ve öğretmenleri Ahmet (Yılmaz) hocanın topladığı fosilleri hatırladınız mı? Gönenç Göçmengil’in desteğiyle türler tanımlandı. Şimdi haber aldım; okulda mini müze halinde sergileniyorlar. Tebrikler!” dedi. 

Başbük İlk ve Ortaokulu’nda minik astronomlar gözlem yaptı

Fosil müzesinin yanı sıra önemli gün ve haftalarda etkinlikler düzenleyen okul, geçtiğimiz günlerde gökyüzü gözlemine de imzasını attı. Başbük İlk ve Ortaokulu, Twitter hesabından bir paylaşım yaparak, “Işık kirliliğinin az olduğu köyümüzde akşam karanlığında bir araya gelemememize inat sabahın ilk saatlerinde küçük astronomlarımız iş başında.” dedi.

Bilim kütüphanesi desteklerinizi bekliyor!

Son olarak Başbük İlk ve Ortaokulu, bilim sınıfı / kütüphanesi açabilmek için destek bekliyor.

Foto; Başbük İlk ve Ortaokulu Twitter hesabı

Başbük İlk ve Ortaokulu’nda öğretmenlik yapan Ahmet Yılmaz, fosil müzesinin ardından şimdi de bilim kütüphanesi açmak için kolları sıvadı. Ankara’dan jeoloji mühendisi Burcu Turan, Başbük İlk ve Ortaokulu’na destek verenler arasında bulunuyor. Burcu Turan, bir tweet atarak, okulun bilim kütüphanesini oluşturabilmek için bilimsel kaynaklara ihtiyacı olduğunu duyurdu.

Okula kütüphane açılabilmesi için;

İlk ve ortaokul düzeyinde,

  • Bilim kitabı / dergisi / posteri,
  • Dinozor, gezegen vb. bilim içerikli oyuncaklar,
  • Fosil ve doğal taş örnekleri gerekiyor.

24 Aralık 2019 Pazar gününe kadar kampanyaya destek olabilirsiniz.

Ahmet öğretmene, Dr. Emrah Çoraman’dan destek geldi. Emrah Çoraman, bilim kütüphanesi kampanyasına 3 adet fosil tanımlama kitabı ile destek verdiğini söyledi.

Bilim kütüphanesi desteklerinizi bekliyor!