Balları test eden ayı her seferinde Anzer balından başladı

3 dakikalık içerik

Bal test eden ayı, her seferinde ilk önce Anzer balından başladı.

Trabzon’un Sürmene ilçesine bağlı Yeniay mahallesinde, ballarına dadanan bir ayı üzerinde, arıcılıkla uğraşan İbrahim Sedef deney yaptı. Ziraat Mühendisi Sedef, tesise dadanan bir ayıya çeşitli balları tattırdı. Sedef, açık alandaki bir masanın üzerine Anzer, kestane, çam, çiçek balı ile vişne reçelini yerleştirdi. Fotokapan kameralar ile deney takip edildi. Görüntülerde, ballarına dadanan ayı her seferinde balları tatmaya önce Anzer balından başladı. Deneylerde ayı, balların ve masanın yeri değiştirilmesine karşın yine de ilk önce Anzer balını seçti; vişne reçelini ise hiç tatmadı.

İbrahim Sedef, deneye ilişkin, “Kocaoğlan gerçekten ağzının tadını biliyor. Her seferine Anzer balından başlıyor, reçele ise hiç bakmıyor.” dedi.

Sedef, açıklamasında, ayıları arı kovanlarından uzaklaştırmak için yıllardır mücadele verdiğini, mücadelesinde de ayıları bir şekilde doyurduğunu söyledi. Sedef, ayıları tesisten uzaklaştırmak için açık alanlara bal, ekmek, meyve gibi yiyecekler koyduğunu ve konteynerin üzerine koyduğu kovanların çevresini çelik kafesle kapattığını ancak yine de ayıları uzaklaştıramadığını ifade etti.

Deneyin tamamına ulaşmak için;

Twitter’da deneye ilişkin bir haberi yorumlayan “Ekşi Bilim“, ayı uzmanı Hüseyin Ambarlı‘ya “Ayı buraya alışır mı? Alışırsa tehlikeli olur mu?” şeklinde bir soru yöneltti. Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi’nde Dr. Öğretim Üyesi olan Ambarlı, soruya, “Mevcut durumda dikkatli olunduğu sürece bir şey olmayabilir ama heybetli hatta bir kulağını muhtemelen kavgada kaybetmiş bir ayıyı bala alıştırmak pek akıllıca bir fikir değil.” diyerek cevap verdi. 

Kaynaklar;

DHA