Balina leşinin tüketilişi canlı yayınlandı

3 dakikalık içerik

Balina leşinin okyanusun derinliklerinde diğer hayvanlar tarafından nasıl tüketildiği canlı yayınla aktarıldı.

Nautilus tweetinde, California kıyılarındaki Davidson Seamount’ta MBNMS çalışanları (Monterey Bay National Marine Sanctuary/ California’da bir koruma alanı) ile keşfettikleri balina iskeletini belgelediklerini aktardı.

Bir balina öldü ve California açıklarında Pasifik Okyanusu’nun dibine düştü. “Balina düşüşü (whale fall)” denilen bu durum, derin deniz araştırmacıları tarafından keşfedildi ve dün hayvanı yiyen deniz canlıları sürüsü canlı yayınla izleyicilere aktarıldı. Balina leşini, ahtapotlar ve kemik-kılçık yiyen kurtlar yedi. National Oceanic and Atmospheric Administration‘e (Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi) göre, tüm deniz toplulukları gıda kaynağından yararlanmak için toplanıyor. Ajans, bir balina iskeletinin “yıllar boyunca zengin toplulukları besleyebileceğini” belirtti.

balina leşi
Foto; Nautilus

Keşif gezisini düzenleyen Ocean Exploration Trust‘ın (Okyanus Araştırma Vakfı) bültenine göre, Nautilus ekibi, Monterey Bay National Marine Sanctuary‘deki (California’da) bir sualtı yaşam alanı olan Davidson Seamount‘u keşfederken bir balina leşini fark etti. Nautilus gemisi, deniz tabanını haritalamak için bir sonar sistemi kullanıyor ve daha sonra su altında keşifler yapmak için uzaktan kumandalı araçlarla çalışmasını sürdürüyor.

Araştırmacılar, balina leşinin, okyanus yüzeyinin yaklaşık 3,238 metre derinliğinde tespit edildiğini söyledi. Balinanın iskelet kalıntıları 4-5 metre uzunluğunda ölçüldü. Balina türü henüz bilinmemekle birlikte, dişsiz balina (baleen whale) olduğu doğrulandı. Haber bülteninde, “Bu balinanın, kemiklerinden ve yağından anlaşıldığı üzere nispeten yeni dibe çöktüğü görünüyor. Ellpouts gibi büyük leş yiyici hayvanlar hala balina iskeletini yemekte ve kemik yiyen Osedax solucanları kemiklerden yağ (yağ) tüketmeye başlıyor.” denildi.

Ocean Exploration Trust, balinayı tüketen diğer deniz canlılarının yengeç ve derin deniz ahtapotu olduğunu ifade etti. National Marine Sanctuary System (ABD Ulusal Deniz Koruma Alanı) çalışanları ise, “Bu muhteşem ahtapotlar Muusoctopus cinsidir” dedi.

Kaynaklar;

Ocean Exploration Trust

Monterey Bay National Marine Sanctuary

Miami Herald

National Ocean Service

Nautilus Live