sarılan deniz ineği

Bakıcısına sarılan deniz ineği plastik atıklar yüzünden öldü

5 dakikalık içerik

Deniz ineği “Meryem”, kendisiyle ilgilenen veteriner hekimlere sarıldığı görüntüleri ile tanınıyordu.

Okyanus kirliliğinin en olası kurbanlarından biri, Tayland’ın bir sahil kıyısında bulunan deniz ineği takımına ait bir dugong (Dugong dugon) oldu. “Meryem” adı verilen deniz memelisi, bulunduğunda 8 aylık ve annesizdi. Associated Press’in haberine göre Meryem, Nisan ayında güney Tayland’daki bir sahile vurdu. Meryem, kendisini kurtaran uzmanlara sarıldığını gösteren görüntüleri ile tanınmıştı. Veteriner hekimler ve gönüllüler, aylardır kanolarla kürek çekip Meryem’i günde birkaç kez biberonlarla besliyor ve sağlık kontrolü yapıyordu.

The Guardian’ın Temmuz ayında yayımladığı videoda Meryem, veterinerler tarafından besleniyor ve ilgileniliyordu;

Deniz inekleri takımından “dugong” nedir?

Dugonglar, Hint ve Pasifik Okyanuslarında yaşayan, hepçil bir canlıdır. Dünya Yaban Hayatını Koruma Vakfı (WWF), dugongların deniz ineklerinin kuzenleri olduğunu ancak tatlı su alanlarında yüzmediklerini bildirdi. Bunun yerine “deniz inekleri” sığ kıyı sularında beslenir. Dugonglar, Doğu Afrika’dan Avustralya’ya kadar ılık, sığ sulardaki özellikle deniz otlarından beslenir.

Dugongların nüfusu, WWF‘ye göre, su kirliliği ve kıyı gelişiminden kaynaklanan habitat kaybı ile tehdit ediliyor.

Meryem’in ölüm sebebi plastik atıklar

Bilim insanları tarafından korumaya alınan Meryem, geçtiğimiz hafta hastalandı ve yemeden kesildi. Tayland Milli Parklar, Yaban Hayatını ve Bitkileri Koruma Departmanı, Meryem’in geçtiğimiz Cumartesi günü öldüğünü açıkladı. Bilim insanları, Meryem’in vücudunda çürükler tespit etti. Araştırmacılardan Marine and Coastal Resources’ten genel müdür Jatuporn Buruspat, bunların, çiftleşme döneminde aşırı agresif davranan erkek bireyler tarafından oluşturulduğunu düşünüyordu. Erkek birey veya bireylerce takip edildiğini düşünen Buruspat, “Doğal yaşam alanından çok uzaklaştığını ve sonunda başka bir erkek dugong veya dugonglar tarafından kovalanıp saldırıya uğradığını tahmin ediyorduk.” dedi. Ancak Buruspat, yapılan otopside Meryem’in bağırsaklarında kan enfeksiyonu ve gastrite yol açan plastik atıklar tespit edildiğini söyledi.

Milli Parklar, Yaban Hayatı ve Bitki Koruma Departmanı, insanları Meryem’in ölümünden bir ders almaya ve okyanuslardaki çöp birikimi hakkında düşünmeye yönlendiriyor. Bilim insanları, her yıl 8 milyon metrik ton plastiğin okyanusa girdiğini söylüyor.

Nantarika Chansue, Meryem’in bakımına yardım eden veteriner hekimler arasındaydı ve Facebook gönderisinde ölümle ilgili duygularını paylaştı. Meryem’i kucakladığını gösteren bir fotoğrafı yayımlayan Chansue, “Sana sarılırdım” notunu yazdı;

İngiltere merkezli ITV News yayın organı, bir tweet ile Meryem’in görüntülerini paylaştı. ITV News, tweette, “Biyologlar, Tayland’ın güneyinde kaybolan sekiz aylık bir dugongun plastik yedikten sonra öldüğünü düşünüyor.” şeklinde bir yazı yazdı;

Kaynaklar;

ABC News

NPR