Haber

BAE astronotu Dünya’ya döndü

Astronotlar dünyaya döndü. BAE astronotu

BAE astronotu Hazzaa Al Mansouri, iki astronotla birlikte bugün Dünya’ya döndü.

Bugün NASA astronotu Nick Hague, Rus Uzay Ajansı Roscosmos’tan Soyuz komutanı Alexey Ovchinin ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) astronot Hazzaa Ali Almansoori, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) geri döndü. Mürettebat Kazakistan’a başarıyla iniş yaptı.

BAE astronotu

Paraşütle iniş sırasından bir görüntü. Foto; ISS

Uzaya çıkan ilk Arap olarak tarihe geçen Al Mansoori, 25 Eylül günü saat 16.57’de Soyuz MS-15 insanlı uzay aracı ile Kazakistan’daki Baykonur Uzay Merkezi’nden Soyuz FG roketiyle ISS’ye fırlatılmıştı. Al Mansoori, uzayda bir hafta geçirdi ve bu süreçte deneyler yaptı.

Hague ve Ovchinin ise, 14 Mart’ta NASA astronotu Christina Koch ile birlikte ISS’ye fırlatılmıştı. Ovchinin ve Hague 7 aylık görevlerinin ardından Dünya’ya dönerken, Koch, farklı bir çalışma için halen ISS’de bulunuyor. Koch, uzun süreli uzay uçuşunun bir kadın üzerindeki etkilerini gözlemleme fırsatı verecek uzun bir görev için yörüngedeki laboratuvarda kalmayı sürdürüyor. Koch’un, fırlatılmasından neredeyse 1 yıl sonra 2020 Şubat’ında Dünya’ya geri dönmesi planlandı.

Tıbbi kontrollerinin ardından Hague Houston’a, Ovchinin ve Almansoori ise Rusya’nın Star City kentine geri dönecek. Expedition 60 ekibi, insan organlarının yapısını ve işlevini taklit eden cihazlar gibi biyoloji, biyoteknoloji, fizik alanlarında yüzlerce deneye katkıda bulundu. Hague, görevi sırasında toplam 19 saat 56 dakika süren üç uzay yürüyüşü gerçekleştirdi. Ovchinin, 6 saat 1 dakika süren bir uzay yürüyüşü yaptı. Hague, uzayda ikinci uçuşunu 203 gün olarak tamamlarken, Ovchinin toplamda üç sefer ile uzayda 375 gün geçirdi.

Kaynak;

NASA

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
BiyolojiEvrimGenetikHaberUzay

Astrobiyolog Betül Kaçar NASA'da Görev Alacak

HaberUzay

Ay Dünya'dan nasıl görünecek? NASA yeni bir uygulama çıkardı

Haber

NASA Uluslararası Uzay İstasyonu'na "Robot Oteli" kuruyor

Haber

NASA çalışanı Mars'ta yaşam bulduklarını iddia etti

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir