BAE astronotu uzaya gidiyor

BAE astronotu al-Mansoori uzaya gidiyor

6 dakikalık içerik

Birleşik Arap Emirlikleri ‘nden astronot Hazza al-Mansoori, 25 Eylül günü Soyuz MS 15 roketi ile uzaya gidecek. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 8 gün bulunacak olan al-Mansoori, 16 farklı bilimsel araştırma yapacak.

Hazza al-Mansoori, BAE’nin ilk astronotu. Astronot al-Mansoori, birlikte uçacağı iki meslektaşı ile Rusya Uzay Ajansı’na bağlı Yıldız Şehri’nde eğitim görüyor. Soyuz MS 15 roketi ile uzaya gönderilecek olan Rus kozmonot Oleg Skripochka ve NASA astronotu Jessica Meir, al-Mansoori’ye eşlik edecek. Aynı zamanda misyon, 2013 yılında astronotluk eğitimi almaya başlayan Jessica Meir’in ilk uzay yolculuğu olacak.

Uzaya giden ilk Arap olacak

uzaya giden ilk Arap
Hazza al-Mansoori. Foto; Dubai Media Office

Hazza al-Mansoori, basın mensuplarına demeç verdi. Astronot al-Mansoori, uzaya giden ilk insan olan Rus kozmonot Yuri Gagarin‘den övgüyle bahsederek, “Uzaya giden ilk insan olan Yuri Gagarin ile kıyaslanmaktan gerçekten onur duyuyorum. Yuri Gagarin’in dünyadaki herkese bu mesleğe yönelmeleri ve astronot olmaları için ilham verdiğini düşünüyorum. Bu ayrıcalığa sahip olmak, ülkemi ve tüm Arap bölgesini temsil etmekten, Uluslararası Uzay İstasyonu’na giden ilk Arap olmaktan onur duyuyorum.” dedi.

Soyuz 15
Soyuz MS 15 ekibi, soldan sağa al-Mansoori (BAE), Oleg Skripochka (Rusya), Jessica Meir (ABD).  Foto; Dubai Media Office

NASA astronotu Jessica Meir de ilk uzay yolculuğu heyecanını paylaştı. “Uzaya giden ilk insanın eğitim aldığı ve uçtuğu yerdeyiz. Bazen şu an bu ayak izlerini takip ettiğimize inanmak gerçekten zor oluyor. Bu, gerçekten büyük bir onur.” diyerek sözlerine başlayan Meir, devamında ise, “Oldukça yoğun bir 1.5 yıl yaşadık. Yoğun bir eğitim programımız vardı. Uzay istasyonunda çok dinamik bir aşamada birçok değişiklik yaşandı. Herkes bizi profesyonel ve ciddi bir şekilde uçmaya hazırladı. Şimdi uçmaya hazır olduğumuzu biliyoruz.” şeklinde konuştu.

2 BAE astronotu 4 bin kişi arasından seçildi

birleşik Arap emirlikleri astronotları
Hazza al-Mansoori ve Sultan al-Neyadi.  Foto; Mohammed bin Rashid Space Centre

Muhammed bin Raşid Uzay Merkezi (MBRSC), al-Mansoori’nin 8 günlük uzay istasyonu araştırmalarından sonra dünyaya döneceğini ve yerine astronot Sultan al-Neyadi‘nin gönderileceğini açıkladı. Sultan al-Neyadi, al-Mansoori ile beraber BAE’nin ilk iki astronotundan biri. Sultan al-Neyadi ve Hazza al-Mansoori, 4 bin kişi arasından seçildi.

Soldan sağa; Sultan al-Neyadi (BAE), uçuş komutanı Sergei Ryzhikov (Rusya) ve Thomas Henry (ABD). Foto; Dubai Media Office

Muhammed bin Raşid Uzay Merkezi, 23 Ekim 2018 günü Twitter hesabı üzerinden ikilinin eğitimler sırasındaki fotoğraflarını paylaşmıştı. Tweette, “Yuri Gagarin Kozmonot Eğitim Merkezi’ndeki simülasyon eğitimi sırasında Hazzaa Al Mansoori ve Sultan Al Neyadi, Rus Soyuz uzay aracının içinde.” denildi. 

Basın açıklamasında Hazza al-Mansoori, uzay misyonlarının önemine vurgu yaptı. Hazza al-Mansoori, açıklamasında, “İstasyonda yer çekimsiz ortamda insan türü olarak nasıl adapte olabileceğimizi ve bu zorlu koşullarda nasıl yaşayabileceğimizi öğreneceğiz. Tüm bunlar bize gelecekte alçak dünya yörüngesinden öteye Ay’a ve daha uzağa nasıl gideceğimiz konusunda fayda sağlayacak.” ifadelerinde bulundu.

DW Türkçe’nin haberi;

Şu anda sadece Soyuz roketleri uzaya insan taşıyor

Bu arada, 2011’deki son uzay mekiği uçuşundan bu yana Amerikan astronotları da uzay istasyonuna gitmek için Rus araçlarını (Soyuz) kullanmak zorunda kalıyor. Yani Soyuz roketleri, halihazırda uzaya insan taşıyabilen tek uzay araçları konumunda. Uluslararası Uzay İstasyonu, bir günde dünya çevresinde 15,5 tur atıyor. İstasyonun yörünge yüksekliği ise, 330 km ile 435 km arasında değişebiliyor.

Kaynaklar;

DW Türkçe