Ayakları üzerinde durabilen en eski insansı maymun fosili bulundu

4 dakikalık içerik

İki ayak üzerinde durabilme becerisinin tarihine ışık tutacak insansı maymun fosili bulundu.

Ağaçlarda yaşayan ancak arka ayakları üzerinde durabilen insansı maymunun keşfedilmesi, ayakların üzerinde durabilme becerisinin tahmin edilenden milyonlarca yıl önce ortaya çıktığını gösteriyor. Bulgular, insanları yaşayan en yakın akrabalarından ayırdığı düşünülen bu özelliğin, insanların benzersiz ve belirleyici özelliği olduğu fikrine meydan okuyor.

Ayakları üzerinde yürüyebilen insansı maymunlar 11.6 milyon yıl önce yaşadı
iki ayaklarının üzerinde durabilen maymun
Danuvius guggenmosi’nin canlandırması. Kaynak; Velizar Simeonovski/Nature

Yeni keşfedilen maymuna Danuvius guggenmosi adı verildi. Almanya toprakları içinde 2015 ve 2018 yıllarında bulunan birisi erkek, ikisi dişi, biri yavru olan fosillerin yaşı, 11.6 milyon yıl önceye kadar gidiyor. Bu çalışmaya kadar bilim insanları, iki ayakları üzerinde durabilen en eski türün 6 milyon yıl önce yaşadığını düşünüyordu.

Fosil kemikler, ağaçlarda asılmaya yarayan uzun kollara sahip olmasına rağmen, fosillerin bacak ve omurga özellikleri, maymunun arka ayakları üzerinde hareket edebildiğini gösterdi. Bu sonuç, bilim insanları tarafından yaygın olarak kabul edilirse, iki ayaklı yürüyüşün nasıl ve ne zaman geliştiğine ışık tutabilir.

“Şimdi işleri karmaşık haline getiren şey; homininileri nasıl tanımlayacağız?” diyen Almanya Tübingen Üniversitesi’nden paleoantropolog Madelaine Böhme, sözlerinin devamında ekleme yapıyor: “Çalışmamız, homoninilerin tanımında bir ikilem yaratabilir.”

İnsan gibi bacaklara ve maymun gibi kollara sahipti

Böhme, Kanada Toronto Üniversitesi’nden David Begun ve meslektaşları, Almanya’nın Bavyera eyaletinden en az dört insansıya ait kemikleri ortaya çıkardı. Fosiller arasında uyluk, kavalkemiği ve alt kol kemikleri, ayrıca birkaç omur ve el ve ayak kemikleri vardı. Özellikle omurlar ve bacak kemikleri, D. guggenmosi‘nin iki ayak üzerinde hareket ettiğini gösteriyor. Örneğin, bazı omurların şekilleri, antik maymunun uzun ve esnek bir sırtı olduğunu, modern insanlardaki gibi gövdenin ağırlığını kalçaların üzerinden çekerek dik yürürken dengede kalmalarını sağlayan bir özellik olduğunu göstermekte.

D. guggenmosi’nin güçlü kolları, dalları sıkıca tutabilen elleri ve ayakları, muhtemelen ağaçlarda yaşadığını ve etrafta gezindiğini düşündürtüyor.

Son bulgularla birlikte çalışmalar, günümüzün şempanzelerinin ve gorillerinin iki ayaklı bir atadan evrimleşmesi olasılığını ve modern insanların doğrudan D. guggenmosi gibi hayvanlardan iki ayak üzerinde yürüyebilme becerisini devralmış olma ihtimalini arttırıyor.

Büyük insansı maymunlar

İnsanlar, şempanzeler, goriller, orangutanlar ve gibonların içinde bulunduğu hayvan türleri insansı maymun veya hominoidea adlı üst familyaya mensuptur.

Gibonların yer aldığı familya dışında diğer insansı maymun türleri, bu üst familyanın altında hominidae adlı familyada yer alıyor ve cüsselerinin daha iri olması nedeniyle büyük insansı maymun olarak adlandırılıyor.

Kaynaklar;

Nature

BBC Türkçe