/

Ay Dünya’dan nasıl görünecek? NASA yeni bir uygulama çıkardı

3 dakikalık içerik

Ay Dünya’dan nasıl görünecek? NASA yeni yayınladığı uygulamayla 2020 yılında gün gün ayın Dünya’dan nasıl görüneceğini görselleştiriyor. 2020 yılında herhangi bir güne gidip ayın nasıl görüneceğini bu uygulamadan bulabilirsiniz.

2009 yılında Ay’ın yörüngesine yerleştirilen Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) uydusu, lazer altimetresi ve kamerası ile ayn-ın yüzeyini detaylı olarak kaydetmekte.  Ayın evrelerini ve salınımlarını da detaylı olarak kaydediyor.

Ayın sadece bir yüzü Dünya’dan görünüyor. Ama alsında bu tam olarak doğru değil. Ay yörüngesinde yalapalamaya benzeyen salınımlar yapıyor. Böyle olduğu için Dünya’dan farklı açılardan görünüyor.

NASA Görselleştirme Studiosu LRO’nun sağladığı verileri kullanarak bir animasyon uygulaması geliştirdi. Bu uygulamada 2020 yılında bir ayın, gününde seçtiğiniz saatte Ay’ın Dünya’dan nasıl göründüğünü bir animasyon olarak görebilirsiniz. Ayrıca bu görüntüyü indirebilirsiniz. Görüntünün yanı sıra, Ay’ın hangi fazda olduğu, açısı, uzaklığı gibi bilgiler de bu görüntü yanında sunuluyor.

19 Mayıs 2020 tarihinde saat 23:00’da Ay’ın nasıl görüneceğini bu uygulama yardımıyla sorguladık. Ve aşağıdaki gibi görüneceğini bulduk.

Dünya'dan Ay nasıl

NASA Görselleştirme Studiosu LRO uydusunun verilerini kullanarak 2020 yılında ayın nasıl görüneceği, salınımlarının nasıl olacağını gösteren videolar hazırladı. Bu videolarda Ay’ın Dünya etrafında dönerken nasıl göründüğünü hızlı bir şekilde görebiliyorsunuz. Buraya tıklayarak siz de bu uygulamayı deneyebilirsiniz.

Nasıl yapılacağını görmek için Bilimma videosunu izleyebilirsiniz.

Haber ve görseller için faydalanılan kaynak: Scientific Visualization Studio