avrupa atık azaltım haftası
/

Avrupa Atık Azaltım Haftası’nda görünmez atığa dikkat çekilecek

Avrupa Atık Azaltım Haftası etkinliklerinin teması olan "görünmez atık", ürünlerin imalat sürecinde ortaya çıkan büyük miktardaki atık anlamına geliyor.

6 dakikalık içerik

Avrupa Atık Azaltım Haftası etkinliklerinin bu sene 21-29 Kasım tarihleri arasında düzenleneceği duyuruldu. Etkinliklerde görünmez atığa dikkat çekilecek ve etkinliğe katılım için kayıtlar 13 Kasım’a kadar devam edecek. 

Marmara Belediyeler Birliğinin Türkiye Koordinatörlüğünü yaptığı, Avrupa Atık Azaltım Haftası’nın (European Week for Waste Reduction – EWWR) bu yılki etkinlikleri 21-29 Kasım 2020 tarihlerinde “Görünmez Atık” teması ile gerçekleştirilecek. EWWR; 2009 yılından beri atık azaltma, ürünün yeniden kullanımı ve maddesel geri dönüşüm stratejileri hakkında farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Bu amacı gerçekleştirmek için EWWR katılımcıları tarafından yapılan çalışmalar vurgulanıyor, dört temel faaliyet temasına odak oluşturmak için teşvik sağlanıyor ve hedefli iletişim araçları ile paydaş kapasiteleri güçlendiriliyor. Bu dört temel faaliyet teması ise reduce (azalt), reuse (yeniden kullan), recycling (geri dönüştür) ve let’s clean up Europe (Avrupa’yı temizleyelim). 

Avrupa Atık Azaltım Haftası, bir hafta süresince sürdürülebilir kaynak ve atık yönetimi hakkında bilinçlendirme eylemlerinin uygulanmasını teşvik etmeyi amaçlayan bir girişim. Belediyeler, kamu kurumları, atık yönetim şirketleri, özel şirketler, sivil toplum örgütleri, okullar ve üniversitelerin yanı sıra vatandaşlar da bireysel olarak EWWR’ye katılabilir. 

Avrupa Atık Azaltım Haftası’nın teması görünmez atık nedir?

avrupa atık azaltım haftası afişi
Görsel; EWWR

200 gramdan daha hafif ve küçük bir pakette gelen bir akıllı telefon üretmek için inanılmaz bir 86 kilogram atık üretildiğini biliyor muydunuz? Gördüğünüz şey her zaman gerçek ağırlık değildir. “Görünmez atık”, ürünlerin imalat sürecinde ortaya çıkan büyük miktardaki atık anlamına gelir. Görünmez atıkların büyük bir kısmı geri dönüştürülemez ve çöplüklere, depolama sahalarına ve yakma tesislerine gönderilir. Atık ayak izinin yanı sıra, üretilen CO2’nin (karbondioksit) etkisi ve iklim için külfetli bir maliyet de gelir. Sürdürülebilir bir üretim ve tüketim için araştırmacılar, ürünlerin daha uzun hizmet ömrüne sahip olmasını, onarımı ve geri dönüşümünün daha kolay olmasını ve nihayetinde geri dönüştürüldüklerinde tam anlamıyla toksik olmamasını öneriyor. Ürün hizmet ömrünün uzatılması, yeni üretim ihtiyacını ve dolayısıyla üretim yoluyla üretilen atık miktarını azaltır.

Bu yıl Avrupa Atık Azaltım Haftası, bilinçsizce ürettiğimiz büyük miktardaki atıklarla ilgili bilgi sahibi olmamız ve farkındalık oluşturmamız için etkinlikler düzenleyecek. Hangi ürünü satın alacağımızı seçerken bilinçli kararlar verebilmek ve ayak izimizin sorumluluğunu üstlenebilmek için bu atığı görünür kılmalıyız. Üreticiler, tüketiciler, karar vericiler, hepimiz görünmeyen atıkları azaltmak için harekete geçebiliriz; ürünlerin yeniden kullanım ve onarımıyla ömrünü uzatmak, ikinci el satın almak, ürünleri sahiplenmek yerine kiralayıp paylaşmak, eko-etiket almak ve üretici sorumluluk programlarına katılmak… 

Avrupa Atık Azaltım Haftası’nın 12. etkinliğinin kayıtları 13 Kasım’a kadar açık olacak. Siz de “görünmez atık” projesine katkı sunmak istiyorsanız EWWR web sitesine gidin ve atık önleme konusundaki en büyük Avrupa kampanyasına katılmak için faaliyetinizi kaydedin. Kamu idareleri, dernekler, işletmeler, okullar ve ilgilenen herkes “3R: Azalt, Yeniden Kullan ve Geri Dönüştür”e odaklanan bir faaliyet düzenleyebilir. Faaliyetler, çalıştay ve sergilerden yarışmalara ve eğlenceli oyunlara, dijital temizliklere kadar değişebilir ama tek bir amacı taşımalı; atık azaltma konusunda farkındalık yaratmak! 

Kayıt için Avrupa Azaltım Haftası‘nın sitesine kayıt olduktan sonra projelerin sisteme İngilizce girilmesi gerekiyor.

Kaynak;

Marmara Belediyeler Birliği