Avlanma korkusu beyni geliştiriyor

4 dakikalık içerik

Balıklarda avlanma korkusu beyin gelişimini etkiliyor. Yeni bir çalışmaya göre, yırtıcı hayvanlar avın daha zeki olmasına ve daha fazla beyin hücresi geliştirmesine katkıda bulunuyor.

Bazen stres bir balık için iyi olabilir. Trinidad’daki killifish, etrafında daha fazla avcı olduğunda, yırtıcı hayvanlarla karşılaşmayanlardan daha fazla beyin hücresi geliştiriyor. Üstelik bunu yetişkinlik çağında bile yapmayı sürdürüyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Connecticut eyaletindeki Trinity College‘dan Kent Dunlap, çalışmasına ilişkin açıklama yaptı: “Bu bulguları keşfetmek beni şaşırttı, çünkü, önceki çalışmalarda avcıların beyin hücrelerinin üretimini engellediğini görmüştük.” 

Dunlap ve ekibi, Karayip Adalarında bulunan Trinidad adasındaki üç akarsudan bir tür killifish (Rivulus hartii) yakalayarak beyinlerini inceledi. Her akıntıda, çok sayıda yırtıcı hayvan bulunan bir bölgeden yaklaşık sekiz yetişkin birey ve yırtıcı bulunmayan bir yerden yaklaşık sekiz birey topladılar. Çalışmada yalnızca erkek bireyler incelendi. Çünkü bu balıklarla ilgili daha önce yapılan araştırmalar, avlanmanın erkekleri etkilediğini, dişilerin beyinlerini etkilemediğini göstermişti.

Araştırmacılar, erkeklerin beyninin boyutunu ve yeni geliştirilen hücrelerin yoğunluğunu ölçtü. Her akıntıdaki her iki balıktan da balıkların bedenlerine oranla benzer boyutta beyinleri olduğunu buldular. Ancak daha fazla avcıyla savaşmak zorunda kalanlar yeni beyin hücrelerinin miktarını neredeyse iki katına çıkarmıştı. Dunlap’a göre bu durum, avcılara çekingen bir şekilde yanıt veren oldukça durağan beyinler yerine, yeni beyin hücreleriyle daha duyarlı davranışlara izin verilebileceğini gösteriyor.

Bu etkinin genetik mi yoksa tamamen çevrelerine bir cevap mı olduğunu belirlemek için, Dunlap ve ekibi her yerden balık topladı ve beyinlerini inceledi. Laboratuarda yani avcı yokluğunda bile, balık hücresindeki gelişme artışının, yüksek avlanma bölgelerinde yaşayanlardan kaynaklandığını gözlemlediler.

Dunlap, “Evrimsel zaman zarfında, yırtıcılık, popülasyonların genetik olarak farklılık göstermesine neden oldu.” dedi. Modelin, muhtemelen beyin hücrelerini yetişkinliğe götürmeye devam eden diğer hayvanlarda ortaya çıkacağını da ekleyen Dunlap, “Biz memeliler ve kuşlar, cinsel olgunluğa ulaştığımızda vücudumuz ve beynimiz çok fazla büyümez. Ancak balıklar, diğer birçok kuş olmayan ve memeli olmayanlar gibi yaşamları boyunca büyür.” diyerek sözlerini noktaladı.

Çalışma, Royal Society B‘de yayımlandı.

Kaynak;

New Scientist