Astronot farelerin mikro yer çekiminde yarışları

Astronot farelerin mikro yer çekiminde yarışları

6 dakikalık içerik

Uluslararası uzay uçuşu araştırmaları sağlam bir geçmişe sahip. Ancak, uzay ortamındaki uzun süreli davranışsal adaptasyon verileri yeterli değil. Eric L. Moyer ve ekibi, Scientific Reports’da yayımlanan makalede Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki (ISS) NASA Kemirgen Yaşam Alanında (Rodent Habitat/RH) bulunan astronot farelerin ilk ayrıntılı davranış analizini rapor etti.

Dünyadan ISS’ye 4 günlük geçişin ardından, 16 ve 32 haftalık dişi farelerden yörüngedeki davranışlarının video görüntüleri alındı. Uzay fareleri, türe özgü davranışlarla dolu. Fiziksel aktivite, genç farelerde aynı şekilde bulunan yer kontrollerine kıyasla daha büyüktü ve sirkadiyen döngüyü takip ediyordu.

Uzaya gönderildikten sonraki 7-10 gün içinde, daha genç fareler koordine grup aktivitesine dönüşen kendine özgü çemberleme veya “yarış izleme” davranışı sergilemeye başladı. Uzay uçuşuna özgü organize grup çemberleme davranışı, kalıplaşmış motor davranışını, fiziksel egzersizin ödüllendirici etkilerini veya kendi kendine hareket yoluyla üretilen vestibüler hissi gösterebilir. Araştırmacılar, fiziksel hareketin mikro yer çekimi tepkileri nasıl etkilediğini değerlendirme fırsatı sağlayan, insanın uzay uçuşuna verdiği tepkileri daha iyi anlamak için faydalı bir analog oluşturdu.

ISS’deki NASA RH’ye uçan ilk yirmi farenin tamamı görev sırasında mükemmel sağlıklıydı. Niteliksel gözlemler, uzay uçuşu farelerinin, RH’ye kolayca adapte olduklarını, yaşam alanlarında vücutlarını özgürce ve aktif olarak iterek, mevcut tüm hacmini kullandıklarını göstermiştir.

Farelerin RH’deki mikro yer çekimine karşı davranışları;

Zamanla, uzay uçuşu fareleri habitat boyunca daha hızlı hareket etmeye başladı, açık alanlarda kolaylıkla döndüler, aynı zamanda kuyruklarını ve / veya pençelerini kullanarak vücutlarını sabitlediler. Sabitleme, farelerin beslemelerine, kendilerine bakmalarına, toplanmalarına ve sosyal etkileşimlere girmelerine izin verdi. Fareler, deney boyunca aktif ve hareketli kaldı, çevrelerini araştırdı ve yaşam alanlarının tümünü kullandı.

Farelerdeki çemberleme hareketi grup davranışı

Temsili mizahi çizim. Görsel; Tech2

Farelerdeki çemberleme davranışı ikinci görev çeyreğinde ortaya çıktı ve nispeten yalnız davranışlardan yüksek koordine grup aktivitesine doğru ilerledi. Fareler, Lixit alanı üzerindeki geniş Filtre alanını tercih etti ve alanın genişlemesiyle hareket olanağı da artmış oldu. Çemberleme davranışı, farelerin kafesin Filtre alanındaki varlığını arttırmasıyla aynı zamanda ortaya çıktı.

Çemberleme, klişeleşmiş motor davranışlarının veya anormal tekrarlayan davranışların (ARB’ler) ortaya çıkışını temsil edebilir. Tekrarlama, hayvan filumda normal davranışsal işleyişin önemli bir özelliğini içerir. Ancak stereotipik davranışlar tekrarlayıcı, değişmez ve görünüşte işlevsiz davranış kalıplarıdır.

Klişelerin genellikle çorak veya kısıtlı barınma koşullarında kendiliğinden ortaya çıkma eğiliminde oldukları için bozulmuş refahı yansıttığı düşünülmektedir.

Çevre zenginleştirme biyolojik olarak alakalı bir kaynak veya yüksek motivasyonlu doğal davranışların ortaya çıkmasını kolaylaştıran kafesin yapılanmasıdır. Bu nedenle, zenginleştirme, ARB’ler gibi uyumsuz davranışların ortaya çıkmasını başarılı bir şekilde azaltabilir veya önleyebilir. Bir hayvanın, yiyecek toplama veya yuva oluşturma gibi doğal, türe özgü davranışları yerine getirme kabiliyeti önlendiğinde, stres altında olması muhtemeldir.

Mikro yer çekimi etkisi çember oluşturmanın ortaya çıkması için gerekli bir şarttır. Özellikle fareler, tırmanma ve hareket etmeyi kolaylaştıran üç boyutlu, karmaşık bir kafes yapısını tercih eder. Farelerin mikro yer çekimi koşulları altında RH’nin tam hacmini kullanma kabiliyeti, kendi başına etkili bir zenginleştirme işlevi görebilir.

Kaynak; Nature