covid19 türkiye ilaç
/

AstraZeneca’nın koronavirüs aşısı yeniden testlere başladı

6 dakikalık içerik

Koranavirüs aşısı yeniden testlerine başladı. Geçtiğimiz hafta, test aşamasında bulunan AstraZeneca ile Oxford Üniversitesi ortaklığında geliştirilen COVID-19 aşısının bir gönüllü denekte bilinmeyen hastalık çıkması sebebiyle durdurulduğu açıklanmıştı. 

Merkezi Cambridge – Birleşik Krallık’ta bulunan ilaç şirketi AstraZeneca ile Oxford Üniversitesinin birlikte geliştirdiği yeni tip koronavirüs aşısının klinik testleri devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Çarşamba günü ortakların yayımladığı basın duyurusuna göre, bir denekte bilinmeyen bir hastalık çıkması sonucunda aşının test çalışmaları şirket tarafından durdurulmuştu. Faz 3 aşamasında bulunan aşı, Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre halihazırda dünya çapında denenen 176 koronavirüs aşı çalışmasından biri.

Cumartesi günü AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi, aşı çalışmasına devam etmeye başladıklarını duyurdu. Şirket yaptığı açıklamada, “AstraZeneca ve Oxford koronavirüs aşısı AZD1222 için klinik testler, İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu’nun (MHRA) denemelerin güvenli olduğuna dair onayından sonra Birleşik Krallık’ta yeniden başlamıştır.” denildi.

AstraZeneca’nın koronavirüs aşısı için bağımsız bir komite oluşturuldu. İlaç şirketi, komitenin araştırmalarını sonuçlandırdığını ve MHRA’ya denemelerin sürdürülmesinde sakınca bulunmadığına dair onay verdiğini açıkladı. Aşı çalışmasının diğer ortağı Oxford Üniversitesi de yeniden başlatmayı doğrulayarak, “Bunun gibi büyük denemelerde, bazı katılımcıların rahatsız olması beklenir. Güvenliğin dikkatli bir şekilde değerlendirilmesini sağlamak için her vakanın özenle incelenmesi gerekir.” şeklinde açıklama yaptı.

AstraZeneca ve bilim insanları dahil ilaç şirketleri, özellikle Amerika Birleşik Devletleri hükümeti ve diğer siyasi baskılardan endişe ediyor. Birçok ülkede hükümet, aşının bir an önce bulunması için bilim insanlarına baskı uyguluyor. Bu da aşının aceleye gelmesi konusunda güvenlik sorunu endişelerine sebep oluyor.

Koronavirüs aşısı AZD1222 farklı ülkelerden 30 bin denek üzerinde deneniyor

Cambridge Üniversitesinden tıp öğretim görevlisi Charlotte Summers, Oxford aşı çalışmasının yeniden başlamasını memnuniyetle karşıladı. Summers, “Küresel COVID-19 salgınıyla mücadele etmek için insanların rahatlıkla kullanacakları aşılar ve tedaviler geliştirmemiz gerekiyor. Bu nedenle, kanıtlara bağlı kalacağımız ve bilgi elde edilmeden sonuç çıkarmayacağımız konusunda halkın güvenini sağlamak hayati önem taşıyor.” dedi.

Faz 3 aşamasında bulunan 9 koronavirüs aşı çalışmasından biri olan AstraZeneca’nın AZD1222 isimli aşısı, 30 bin gönüllü üzerinde deneniyor. Bu gönüllü denekler İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya’da bulunuyor. AZD1222 aşısı, yeni tip koronavirüsün hücreleri istila etmek için kullandığı başak proteinini kodlamak üzere tasarlanmış, soğuk algınlığına neden olan yaygın bir adenovirüsün zayıflatılmış bir versiyonunu kullanıyor.  Aşılamadan sonra ise bu protein insan vücudunda üretiliyor ve eğer kişi daha sonra enfekte olursa, bağışıklık sistemini koronavirüse saldırmaya hazırlıyor.

Agence France Presse (AFP) raporuna göre, Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (SARS COV-2) dünya çapında 900 binden fazla insanı öldürdü. 28.5 milyondan fazla vaka kayıtlara geçti ve 194 binden fazla insanın ölümüyle Amerika Birleşik Devletleri en çok ölüme sahip ülke oldu.

Kaynak;

Medical Express