koronavirüs aşısı
/

AstraZeneca Faz 3 COVID-19 aşı çalışmasının testleri durduruldu

4 dakikalık içerik

COVID-19 aşısı test aşamasında durduruldu. İlaç şirketi AstraZeneca ile Oxford Üniversitesi ortaklığında yürütülen COVID-19 aşısının, bir deneğin aşıya olumsuz tepki vermesi sonucunda durdurulduğu açıklandı. 

AstraZeneca ile Oxford Üniversitesinin birlikte geliştirdiği COVID-19 aşısının klinik testleri sürüyordu. Dün, merkezi Cambridge – İngiltere’de bulunan ilaç şirketi tarafından yayımlanan basın bildirisine göre testlere ara verildi. Şirket, testlerin durdurulma kararına gerekçe olarak bir gönüllü deneğin ilaca olumsuz tepki vermesini gösterdi. AstraZeneca, söz konusu denekte, ilaç verildikten sonra henüz belirlenemeyen bir hastalığın ortaya çıktığını ifade etti. Küresel ilaç şirketi AstraZeneca, durumla ilgili çalışmaların sürdüğünü belirtti ve testlerin durdurulma kararını ise rutin prosedür olarak gösterdi.

COVID-19 aşı çalışmaları sürüyor

Aralık ayında ortaya çıkan ve bahar aylarının başında dünyanın neredeyse her yerine ulaşmış olan yeni tip koronavirüs salgını, şimdiye kadar dünya genelinde yaklaşık 1 milyon insanın hayatını kaybetmesine sebep oldu. Salgının çıkmasıyla birlikte dünyanın her köşesinden insanlar bir an önce virüsten korunmak için etkili olacak aşının bulunmasını istiyor. Sağlık çalışanlarının canları pahasına mücadelesini sürdürdüğü hastaneler bir yana laboratuvarlarda ise bilim insanları aşı için yoğun çaba sarf ediyor. Dünya genelinde Amerika Birleşik Devletleri’nden Rusya’ya, Türkiye’den Çin’e birçok ülke en etkili ve sağlıklı aşıyı bir an önce çıkarmak için mücadele veriyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) raporlarına göre 176 koronavirüs aşı çalışması bulunuyor; bu çalışmalardan 33’ü insanlar üzerinde denenmekte iken, 9 çalışma henüz test sürecinde. Test aşamalarının son sürecinde iken durdurulan AstraZeneca şirketinin AZD1222 isimli aşısı, bu aşı çalışmaları arasında en çok bilinen ve takip edilenlerden biriydi. AstraZeneca’nın yaptığı klinik testlere yaklaşık 30 bin kişinin katıldığı biliniyor. AstraZeneca ve Oxford ortaklığıyla geliştirilen koronavirüs aşısı, birinci ve ikinci faz testlerini tamamlamıştı. Üçüncü faz testlerinde ortaya çıkan aksaklık sonucunda şirket, denemelerin bütününü riske atmamak ve güvenlik sorunu yaşanmaması için testleri durdurdu. Testlerin ne zaman devam edeceğine ilişkin ise herhangi bir açıklama yapılmadı. Şirket, testlerin bir an önce yeniden başlaması için büyük çaba sarf ettiklerini dile getirdi.

Kaynak;

AstraZeneca Basın Bildirisi