Haber

Asgarida’da Türkler oldukça çok!

Asgarida'da Türkler

Asgarida’da Türkler yoğun başvuruyla öne çıktı. Geçtiğimiz aylarda Asgardia adında yeni bir ulus ve uzay toplumu projesi başlamıştı. Projenin lideri olan Igor Ashurbeyli’nin Paris’te yaptığı lansmanın ardından Asgardia’ya başvuruları alacakları belirtildi. Geçtiğimiz günlerde ise başvuru sahiplerine kimliklerini doğrulamaları için bir doğrulama e-postası iletildi.

ekran-resmi-2016-12-20-00-56-25

İki aylık süre içinde Dünya genelinden 568.962 kişi bu projede yer almak için başvuruda bulundu. Toplamda 231 ülkeden yapılan başvurularda 130.706 kişi ile Çin birinci sırada gelirken, 61.382 kişi ile ikinci sırada Amerika bulunuyor. Asgarida’da Türkler başvuru sayısıyla dikkat çekiyor. Listenin şaşırtan ismi ise Türkiye oldu. Çünkü 48.261 başvuru ile Türkiye üçüncü sırada yer alıyor. Türkiye’yi ise Brezilya, Birleşik Krallık, İtalya, Meksika, Hindistan, İspanya ve Kolombiya izlemekte.

E-posta ile ilk başvuru yapanlara kimlik doğrulama adımına dair bilgilendirme yapıldı. Kimlik doğrulama içinse isim, soyisim, adres, bilinen diller gibi temel bilgiler isteniyor. E-postayla iletilen formu doldurarak bir Asgardia kimlik numarası alıyorsunuz. Yapılan duyuruda formu dolduran ilk 100 000 kişinin tarihteki ilk Asgardian’lar olacağının da altı çizilerek belirtiliyor. Formun sonundaki Igor Ashurbeyli’nin Asgardia’nın “kurucu babası” olduğunun kabul edilerek, uluslararası platformunda Asgardia ulusunu Igor Ashurbeyli’nin temsil edeceğini kabul ettiğinize dair bir onay kutusu bulunmakta.

ekran-resmi-2016-12-20-00-58-51

Asgardia projesi hakkında pek çok tartışma devam ederken Igor Ashurbeyli ve ekibi ciddi bir şekilde çalışmalarını sürdürmekte. Sizde Asgarida’da Türkler gibi bu projeye katılmak istiyorsanız Asgardia‘ya internetten üye olabilirsiniz.


Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Alakalı İçerikler
Haber

Uzayda 3D yazıcı yardımıyla et üretildi

Haber

Uluslararası Uzay İstasyonu'nun İnterneti çoğumuzunkinden daha iyi

Haber

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda organoid deneyi

HaberUzay

ISS astronotları Dünya'ya döndü

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir