artemis-1
/

Artemis I İkinci Uçuş Denemesine Hazır!

3 dakikalık içerik

5 gün önce bilimma haber sitemiz üzerinden de duyurduğumuz Artemis I uzay görevi ertelemesi sonuçlandı.  Bazı teknik aksaklıklar nedeniyle uzaya fırlatılması ertelenen Artemis I’in ikinci bir uçuş denemesine hazır olduğu duyuruldu.

32 katlı bir uzunluğa sahip olan Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketi,5 gün önce Amerika Birleşik Devletleri Florida eyaletinden saat 14:17’de fırlatılacaktı. Pazartesi günü yapılacak olan bu fırlatma operasyonu bir takım teknik aksaklıklar nedeniyle ertelendi.

Genel Sorunlar; Yakıt Sızımı, Sıcaklık Sensörü Hatası ve Yalıtım

Artemis I’in yolculuğuna başlamasını engelleyen aksaklığın son durumu, uzay merkezindeki program müdür yardımcısı Jeremy Parsons tarafından açıklandı. Müdür yardımcısı Parsons 2 Eylül Cuma günü gazetecilere verdiği demeçte, fırlatmayı engelleyen durumun sızdıran yakıt hattı olduğunu ve teknisyenlerin bu problemi çözdüğünü söyledi.

Artemis misyon yöneticisi Mike Sarafin de Perşembe günü gazetecilere verdiği demeçte konuyla ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Misyon yöneticisi Sarafin, roketin hatalı motor sıcaklık sensörü ve yalıtım köpüğündeki bazı çatlaklarının da NASA’yı memnun edecek ölçüde onarıldığını dile getirdi.

Aksaklıklar Giderildi, Peki Uçuş Ne Zaman?

Tüm bu aksaklıkların giderilmesi ile yeni fırlatma zamanı 3 Eylül Cumartesi olarak düşünüldü. Ancak hava şartları göz önünde tutulduğunda, roket fırlatılmasına yüzde 70 uyumlu bir hava görülse de, bugünkü uçuş iptal edilebilir. Hava şartlarının her zaman uçuşta önemli bir faktör olduğunu söyleyen NASA’ya göre, yeni bir iptal durumunda Pazartesi ya da Salı gününe erteleme yapılabilir.