Artemis 1 ay görevi

Artemis I Ay Görevi 2 Eylül’e ertelendi

2 dakikalık içerik

Bugün gerçekleşmesi beklenen Artemis I Ay görevinin teknik bir aksaklık nedeniyle 2 Eylüle ertelendiği NASA tarafından duyuruldu.

NASA’nın en güçlü uzay aracı olan Artemis Roketi Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden bugün fırlatılacaktı. Ancak son yapılan kontrollerde yakıt sızıntısı benzeri bir problemle karşılaşıldı. NASA mühendisleri Uzay fırlatma Sistemi (SLS)’de sorun oluşmuş olabileceğini ancak büyük bir sorunla karşılaşılmadığını BBC’ye bildirdi. Bu sebeple Artemis I Ay görevi 2 Eylül’e ertelendi. SLS-Orion uzay aracı yeni teknolojiler içeren ve ilk defa kullanılacak bir roket tasarımına sahip. Uzmanlar bu tür aksaklıkların normal olabileceğini belirtiyor.

2 Eylül’de canlı yayında gerçekleşecek olan Artemis 1 görevini NASA’nın YouTube Kanalından canlı olarak izleyebilirsiniz.

 

Artemis I Ay Görevi Nedir?

İsmini Ay Tanrıçası Artemis’ten alan bu görev NASA’nın Ay’a gitmek ve araştırma yapmak için geliştirdiği bir görev. NASA astronotu Neil Armstrong ve Buzz Aldrin’in  Apollo 11 görevinden yıllar sonra tekrar Ay’a gidilecek. SLS sistemi, NASA’nın Apollo programı kapsamında uzaya gönderdiği Satürn V roketlerinden sonra tasarlanmış en büyük roketi. Henüz insanlı uçuş yapmamış olan bu SLS roketleri Orion kapsülüyle birlikte testlere tabii tutulacak ve daha sonra insanlı uçuşlara başlayacak.

Space Launch System – SLS (Uzay Fırlatma Sistemi) ve Orion isimli kapsülden oluşan Artemis roketi, SLS ile fırlatma ve Ay yörüngesine Orion isimli kapsülü taşıma görevini üstleniyor. İlk uçuş yani Artemis 1 test uçuşunun 6 hafta sürmesi, ay etrafında dolanan kapsül ve SLS sisteminin Dünya’ya dönmesi planlanıyor.