Arkeolog Haluk Abbasoğlu hayatını kaybetti

Arkeolog Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu hayatını kaybetti

4 dakikalık içerik

Arkeolog Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu, tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

Prof. Dr. Abbasoğlu, İstanbul Üniversitesi Arkeoloji bölümü öğretim üyesi ve Perge Antik Kenti eski kazı başkanı idi. Abbasoğlu’nun özellikle Antalya’daki birçok kazıda büyük katkıları bulunuyor. Haluk Abbasoğlu’nun cenazesi yarın öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından, Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedilecek.

Arkeolog Prof. Dr. Havva İşkan, bir tweet ile taziye mesajı yayımladı.

Arkeolog Mustafa Kozak, bir tweet atarak taziye mesajını iletti. Kozak, “Arkeoloji için çok büyük kayıp. Perge’ye hayatını adayan Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu, akciğer yetmezliğinden İstanbul’da hayata veda etti. Haluk hoca yarın öğle namazından sonra Zincirlikuyu mezarlığında toprağa verilecek. Her yıl kazılarını takip etmiştim. Sana çok şey borçluyuz hocam.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu hayatını Perge kazılarına adamıştı

Haluk Abbasoğlu, 14 Mayıs 1943 yılında İskenderun’da dünyaya gözlerini açtı. Abbasoğlu, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji bölümü, Almanya Marburg ve Heidelberg Üniversitelerinde Klasik Arkeoloji üzerine eğitim gördü.

Prof. Dr. Abbasoğlu, 1970 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Kürsüsü’nde asistan olarak görev almaya başladı. 1983’te doçent olan Abbasoğlu, aynı yıl İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Antalya Bölgesi Arkeoloji Araştırmaları Merkezi Müdürlüğü görevine getirildi. 1985’te Kültür Bakanlığı Perge Kazısı Başkanı oldu. 1986 -1994 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nin dekan yardımcılığını yapan arkeolog, 1989’da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Profesör olarak görev yapmaya başladı. Ardından 1993 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı Başkanı oldu.

Uzun yıllar birçok çeşitli görevi yerine getiren Abbasoğlu, Perge kazıları ile anılıyordu. 1961- 1985 yılları arasında Tilmen Höyük, Gedikli Hara Höyük, Side, Perge, Kremna, Seleukeia Kazıları Üyeliği, 1986- 1988 yılları arasında Termessos Yüzey Araştırma başkanlığı ve 1985 yılında Perge Kazısı ve Onarımı Başkanlığı görevlerini yerine getirdi. 1999– 2000 yıllarında Bodrum Mindos Kapı Onarımı, 2000 yılında Side Liman Hamamı Onarımı ve 2001 Yılında Side Büyük Hamam Onarımı Projelerine danışmanlık yaptı.

Kaynaklar;

İÜ Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı