///

Araştırmacılar Genom Dizilimini Covid’den Gribe Doğru Genişletecek

4 dakikalık içerik

Genomik dizileme, dünyanın pandemi boyunca yeni koronavirüs varyantlarını takip etmesine olanak sağladı. Şimdi araştırmacılar bu yöntemi, gripten solunum sinsityal virüsüne (RSV) kadar başka solunum yolu patojenlerini daha iyi anlamak için kullanmayı planlıyor.

Virüs Tehditlerine Işık Tutmak Amaçlanıyor

Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Teşkilatı ile birlikte çalışan Wellcome Sanger Enstitüsündeki ekip, çalışmanın bilinen tehditlere ve potansiyel olarak ortaya çıkabilecek tehditlere daha fazla ışık tutmayı amaçladığını söyledi.

Yeni Solunum Virüsü ve Mikrobiyom Girişimi başkanı Ewan Harrison Pazartesi günü gazetecilere verdiği demeçte, dünyanın bu virüsler için bilim insanlarının milyonlarca genom dizilimi yoluyla SARS-CoV-2 hakkında elde ettikleri türden gerçek zamanlı bilgilere hiçbir zaman erişimi olmadığını söyledi.

Bu bilgiler virüslerin nasıl bulaştıklarına ve insanların virüse bağışıklık karşısında nasıl geliştiklerine ilişkin ayrıntıları içeriyor.

Yeni Tedaviler Ve Aşılar Geliştirmeye Yardımcı Olacak

Harrison, bu virüsleri rutin olarak sıralama yeteneğini genişleterek, COVID üzerinde devam eden çalışmaları geliştirebileceklerini söyleyerek, “Bu virüslerin bulaşmasını anlamak için araştırma çabalarını güçlendirebileceğimizi ve aynı zamanda yeni tedaviler ve aşılar geliştirmeye yardımcı olabileceğimizi umuyoruz” dedi.

Amacın, bu türden genomik taramayı norm haline getirmek, onun halk sağlığına etkisi hakkında bilgilendirmek ve aynı şeyi yapmak isteyen diğer ülkeler için bir plan görevi görmek olduğu söyleniyor.

Yaygın Solunum Virüslerinin Birleşik Bir Süreçte Dizilenmesiyle Başlayacak

Çalışma, bu yıl içinde COVID-19 teşhis amacıyla alınan sürüntü çubuklarından arta kalan materyal kullanılarak; SARS-CoV-2, influenza, RSV ve diğer yaygın solunum virüslerinin birleşik bir süreçte dizilenmesiyle başlayacak.

Hedef alınan virüslerin bazıları tipik olarak hafif, soğuk algınlığı benzeri semptomlara neden olurken, diğerleri özellikle savunmasız popülasyonlarda ciddi hastalıklara neden olabiliyor.

COVID-19, grip ve RSV vakalarının tümü, bu kış kuzey yarımkürede, bazı ülkelerdeki hastaneler üzerinde ciddi baskı oluşturan “üçlü salgın” olarak adlandırılan bir artış gösterdi.

Bu Girişim Gelecekte Bunun Gibi Salgınlarla İlgili Soruları Yanıtlayabilir

Ekip, girişimin yapılan çalışmanın gelecekte bunun gibi salgınlarla ilgili soruları yanıtlayabileceğini söylüyor.

Ayrıca, mevcut viral, bakteriyel ve mantar türleri ve enfeksiyon sırasında nasıl değiştikleri de dahil olmak üzere tek bir burun sürüntü çubuğunda bulunan her şeyi de sıralamayı amaçlıyor.