Evde Çita besleyen Araplar

Araplar statü sembolü olarak evde çita besliyor

3 dakikalık içerik

Çita evcil bir hayvan mıdır? Hayır!

Varlıklı Arap aileler, statü sembolü olarak evde çita besliyor. Çitaların iki yıl içinde Doğu Afrika’da soyu tükenebilir çünkü yavruların dörtte üçü kaçakçılar tarafından varlıklı Arap ailelere satılıyor.

Çita Koruma Fonu’ndan Dr. Laurie Marker, Mail Online’a yaptığı açıklamada, Afrika Boynuzu’ndaki yabani çitalardan doğan yavruların dörtte üçünün kaçakçılar tarafından satıldığını söyledi. Çita ticareti sona erdirilmezse önümüzdeki iki yıl içinde Etiyopya, Somali ve Kuzey Kenya’da soyu tükenebilir.

Mail Online, Instagram ve Facebook’ta yayımlanan evde yaşayan çitaların görüntülerini taradı. Keşfedilen görüntülerde, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki varlıklı ailelerin çitaları zenginlik sembolleri olarak gösterip, arabalarıyla gezdirdiklerini, evde beslediklerini ortaya koyuyor.

Afrika’daki çita popülasyonlarını araştıran Dr. Marker’e göre, Afrika Boynuzu’nda ve Kenya’nın kuzeyinde yaşayan 300 vahşi çita olduğu biliniyor. Dr. Marker, her yıl doğan yaklaşık 300 yavrunun dörtte üçünün kaçakçılar tarafından kaçırılarak satıldığını düşünüyor.

Dr. Marker, kaçırılan hayvanların yaklaşık yüzde 75’inin ise yolda ya yetersiz beslenmeden ya da küçük kafeslerde tutuldukları için kemikleri kırılarak öleceğini tahmin ediyor. Hayatta kalanlar evcil hayvan olarak satılıyor ve fiyatları genellikle hayvan başına 6,000 doları aştı. Sahiplenilen çitaların çok az bir kısmı iki yıldan uzun yaşayabiliyor, çoğunluğu yetersiz beslenme ve hastalık sebebiyle 2 yıldan önce ölüyor. Yavruların çoğu 3-10 haftalık iken annelerinden kopartılıyor ve sonucunda vahşi doğada hayatta kalmak için ihtiyaç duydukları içgüdüleri geliştiremiyor.

Dr. Marker hem Afrika’da hem de Orta Doğu’da çita kaçakçılığının zararları konusunda eğitim verilmesini ve bölge liderlerinin çita ticaretine karşı söylemler yapmasını istiyor: “Eğitim ve öğretim gerçekten önemli bir rol oynuyor ancak kabile ve dini liderlerin örnek olması gerekiyor.” 

Hem BAE hem de Suudi Arabistan’da bu tür vahşi hayvanların evde beslenmesi yasak ama uygulamalar esnek durumda.

Mail Online’ın ulaştığı görüntülerden birinde bir çita, arabanın içinde yolculuk ediyor. Bir başka fotoğrafta bir çita, TV’de vahşi yaşam belgeseli izliyor;

Kaynak;

Daily Mail